Yaşam:

İznik Gölü'nde, Orhangazi İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple Gemlik Körfezi'nden özel bir araç ile taşınarak ilçeye getirilmek üzere yola çıktı.

- İznik Gölü'nde Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple 

Gemlik Körfezi'nden özel bir araç ile taşınarak ilçeye getirildi

- Saatte 10 kilometre hız yapan araçla getirilen gemi, törenle suya indirilecek


BURSA (AA) - İznik Gölü'nde, Orhangazi-İznik arasında sefer yapacak ''Akşemsettin Gemisi'', 100 kişilik ekiple Gemlik Körfezi'nden özel bir araç ile taşınarak ilçeye getirilmek üzere yola çıktı.

İznik Gölü'ne getirilmek üzere SPMT adı verilen hidrolik modüler dorseye yüklenen gemi, saat 03:00'de Gemlik'ten hareket etti. 155 yolcu kapasiteli, 8,5 metre yükseklik, 7,5 metre genişlik ve 30 metre uzunluğundaki geminin taşınması sırasında Büyükşehir Belediyesi, Orhangazi Belediyesi, polis, asker, UEDAŞ ve taşıma firmasından yaklaşık 100 personel görev aldı.

- Saatte 10 kilometre hızla götürüldü

Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı 'BUDO' tarafından işletilecek geminin taşınması için bir işletme tarafından hazırlanan özel araç saatte maksimum 10 kilometre hızla yol aldı. 10 günlük ön hazırlık çalışmasının yapıldığı Gemlik Körfezi'nden araca yüklenen gemiyi taşıyan araç, toplamda 96 lastikli ve 12 akstan oluşuyor.

- Karayolunda gemi

Geminin sabaha karşı ana yola ulaşmasından sonra ise ilginç görüntüler oluştu. Ana yola çıktıktan sonra trafik ekipleri Bursa-Yalova karayolunu trafiğe kapatırken, uzun araç kuyruklarının oluşması ile gemiyi taşıyan araç zaman zaman yol kenarına geçerek araç trafiğine yol verdi.

- 8 saatte 12 kilometre yol 

Akşemsettin Gemisini taşıyan araç saat 11.00 sıralarında Orhangazi'ye bağlı Gemiç Mahallesi'ne Gemi bu güzergahtan devam edip, İznik Gölü Orhangazi sahiline ulaştırılacak. Daha sonra burada yapılacak törenle suya indirilecek.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Burak Yılmaz twitter üzerinden açıklama yaptı
Burak Yılmazın eşi İstem Yılmaz şiddet gördüğü gerekçesi ile boşanma davası açtı. İstem Yılmaz,...

Haberi Oku