Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Türkmen: Bowlingin olimpiyatlara katılma şansı yüksek Federasyon olarak altyapıya yönelik çalışmaları artırıyoruz. Uluslararası federasyonun yaptığı tanıtım çalışmalarına da aktif bir şekilde katılıyoruz

ANKARA (AA) - Türkiye Bocce, Bowling ve Dart Federasyonu Başkan Vekili Mutlu Türkmen, 2020 Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları Organizasyon Komitesi'nin olimpiyat programına eklenecek spor dalları arasına bowlingi de alması nedeniyle mutlu olduklarını söyledi. 

Türkmen, Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) geçen sene sonu itibarıyla oyunlardaki branş sayısındaki 28 sınırlamasını kaldırarak 40'a kadar temsile imkan sağladığını belirtti. Türkmen, "Uluslararası Bowling Federasyonu, bu gelişme üzerine geniş çaplı bir çalışma başlattı. Japonya Bowling Federasyonu da önemli bir çalışma yürüttü. Yapılacak ve yapılması planlanan çalışmalardan sonra, bowlingin olimpiyatlara katılma şansı yükselecektir" diye konuştu. 

Uluslararası Bowling Federasyonu'nun IOC'nin merkezi Lozan'da ikinci bir ofis açtığını ifade eden Türkmen şunları kaydetti:

"Uluslararası federasyon, kurumsal kimliğini yenileyerek tanıtım atağına başladı. Olimpiyatlarda genişletilmiş programa dahil olabilmek için 26 aday arasında bowlingin de bir başvurusu oldu. Son 8'e kalınmasında uluslararası federasyonun ve Japonya Bowling Federasyonu'nun yürüttüğü çalışmaların önemi büyük. Uluslararası federasyon, ABD'de etkili bir lobicilik yaptı. Japonya da kampanyalarıyla önemli bir destek verdi. Bir milyona yakın imza toplandı."  

Türkmen, temmuzun başında Tokyo'da Dünya Bowling Turnuvası düzenleneceğini vurgulayarak, "Bu şampiyonada olimpiyatlara dönük tanıtım da yapılacak. Bu çerçevede şampiyonaya, 70'in üzerinde ülke, bir erkek ve bir kadın sporcuyla katılacak. Biz de bu şampiyonada iki sporcumuzla yer alacağız. Tüm bu çalışmaların ardından bowlingin olimpiyatlara katılma şansı da yükselecektir" ifadelerini kullandı.

Olimpiyatlara katılım yolunda wushu, karate ve squash gibi güçlü rakiplerin bulunduğunu belirten Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"IOC, Olimpiyat Oyunları'nda yer alacak branş sayısını 4 olarak benimsemiş durumda. Gelecek sene organize edilecek Olimpiyat Oyunları sırasında yapacağı genel kurulda da son kararını verecek. Artık olimpiyatları yapan ülkeler de bu konuda söz sahibi oluyor. Japonya'nın bowlingin olimpiyatlara katılması konusundaki tutumu zaten belli. Türk federasyonu olarak biz de birçok proje yürütüyoruz. Sene başından itibaren Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın da katkısıyla bowlingin yanı sıra bocce ve dartın da yaygınlaştırılması için projeler yürütüyoruz. Bowling ile alakalı Ankara'da pilot proje başlattık ve 500 öğrenciyi yetenek taramasına aldık. Burada da 40 gencimizi tespit ettik. Bu gençlerimizin de katılacağı bir turnuva organize edeceğiz. Federasyon olarak altyapıya yönelik çalışmaları artırıyoruz. Uluslararası federasyonunun yaptığı tanıtım çalışmalarına da aktif bir şekilde katılıyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fenerbahçe Real Madrid'i ezdi geçti!
Fenerbahçe, Basketbol THY Avrupa Ligi play-off çeyrek final ikinci maçında İspanya'nın Real Madrid...

Haberi Oku