Sağlık:

Zika virüsünün bebeklerde küçük kafa hastalığına neden olduğu konusunda yeterli kanıt toplandı. Amerikada yapılan araştırmalarda yenidoğanları etkileyen zika virüsünün, bebeklerde ciddi beyin kusurlarına yol açtığı yönünde güçlü kanıtlar elde edildi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) yapılan açıklamada, zika virüsü bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olduğu bildirildi. Virüsün yenidoğanlarda, küçük kafa rahatsızlığı olarak bilinen mikrosefaliye neden olduğunun belirtildiği açıklamada, mikrosefali bebeklerdeki beyin dokusunda yapılan incelmelerde omurilik sıvısında ve amniyotik sıvılarında zika virüsü belirtilerine rastlandı.

CDC’nin internet sitesinde yer alan açıklamada, Zika virüsünün yenidoğanlarda mikrosefaliye (küçük kafa) ve diğer ciddi beyin kusurlarına yol açtığı konusunda yeterli kanıt elde edildiği bildirildi. Açıklamada, Zika’nın mikrosefaliye neden olduğu konusunda şüphe kalmadığı, virüsün ayrıca gelişen beyinde kalsiyum oluşumuna zarar verme gibi diğer ciddi kusurlara da neden olduğunu belirtti.

Virüsün yenidoğanların beyinlerinde doğum kusurlarına neden olduğunun kanıtı olarak, mikrosefali bebeklerde beyin dokusunda, omurilik sıvısında ve amniyotik sıvılarında Zika virüsü belirtileri bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, bu durumun Zika virüsü taşıyan her hamile kadının bebeğinin söz konusu sağlık problemleriyle doğacağı anlamına gelmediği ancak riskin bu kadınlar için daha yüksek olacağı vurgulandı. CDC’nin konuyla ilgili raporu, New England Tıp Dergisi’nde yayınladı

Virüs tüm Amerika kıtasına yayıldı
Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da Zika virüsü vakalarında artış kaydedildi. Mayıs 2015’te Brezilya’da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı.

Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri, Zika virüsünün, ilk anda sanılandan “daha korkutucu” olduğu ve virüsün, ABD’deki etkisinin tahmin edilenden çok daha büyük olabileceği noktasında uyardı!BBC’nin haberine göre, Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri, Zika virüsünün, ilk anda sanılandan “daha korkutucu” olduğunu ve virüsün, ABD’deki etkisinin tahmin edilenden çok daha büyük olabileceğini belirtti. Zika virüsü vakaları artıyor

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden Doktor Anne Schuchat, daha geniş yelpazede doğum kusurlarının virüsle bağlantısı olduğunun tespit edildiğini söyleyerek aedes sivrisineklerinin, ABD’nin sanılandan daha fazla eyaletine gelebileceğine işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da Zika virüsü vakalarında artış kaydedildi. Mayıs 2015’te Brezilya’da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku