Sağlık:

Hamilelerin korkulu rüyası haline gelen zika virüsünün, beklenenden daha korkunç sonuçlara yol açabileceği açıklandı. Gelecek nesiller için büyük tehdit oluşturan zika virüsü, ABD halkını tehdit ediyor. Zika virüsü için aşı geliştirmenin ise 10 yıl gibi bir zaman alacağı tahmin ediliyor.

BBC’nin haberine göre, Amerikalı kamu sağlığı yetkilileri, Zika virüsünün, ilk anda sanılandan “daha korkutucu” olduğunu ve virüsün, ABD’deki etkisinin tahmin edilenden çok daha büyük olabileceğini belirtti. 

Zika virüsü vakaları artıyor 
ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden Doktor Anne Schuchat, daha geniş yelpazede doğum kusurlarının virüsle bağlantısı olduğunun tespit edildiğini söyleyerek aedes sivrisineklerinin, ABD’nin sanılandan daha fazla eyaletine gelebileceğine işaret etti. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, son haftalarda Brezilya, Kolombiya, El Salvador, Surinam ve Venezuela’da Zika virüsü vakalarında artış kaydedildi. Mayıs 2015’te Brezilya’da başlayan salgın, sivrisinekler yoluyla neredeyse tüm Amerika kıtasına yayıldı.

Zika virüsü nedir?
Adını son zamanlarda sıkça duyuran zika virüsü ile ilgili bilinenler henüz çok sınırlı. Özellikle Güney Amerika, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları ve Orta Amerika’yı etkisi altına alan zika virüsünün hamilelerde rastlanması ile endişe daha da çok arttı. Doğan bebeklerde anomaliler görülmesine neden olan bu hastalık yüzünden, ardı ardına birçok ülke kadınlara ‘HAMİLE KALMAYIN’ uyarısı yaptı.

Zika virüsü belirtileri neler?
Flaviviridae virüs familyasının ve Flavivirus cinsinin bir üyesi olan Zika virüsü, insanlarda Zika ateşi veya Zika hastalığı olarak bilinen hastalığa neden oluyor. İnsanlara sivrisineklerden ve cinsel yoldan geçtiği belirten hastalık, ilk kez Nijerya’da tespit edildi. Virüs hamile kadınlarda bulaştığında bebeklerde anomaliler görülmesine yol açıyor. Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik’te yayılmış ve 2015’te Orta ve Güney Amerika’da yaşanan salgının başlıca belirtileri, ateşli kas ağrıları, döküntüler, halsizlik, yorgunluk ve kusma.

Zika virüsü aşısı için 10 yıla ihtiyaç var
Dünya Sağlık Örgütü, 2016’da 33 ülkeye yayıldığı saptanan virüse karşı acil durum ilan ederken, zika virüsüne karşı bir aşı geliştirilebilmesi için en az 10 yıla ihtiyaç olduğu açıklandı. Virüsün Aedes cinsi bir sivrisinek türü ile yayıldığı belirtilirken, zamanla cinsel yolla da bulaştığı duyuruldu. Güney Amerika, Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları ve Orta Amerika‘da yayılan virüsle ilgili henüz bilinenler henüz çok sınırlı. Bugüne kadar birçok bebeğin ölümüne de yol açan virüs yüzünden çok sayıda bebek “mikrosefali” denen küçük kafa anomalisi ile doğuyor.
İlk olarak maymunlarda görüldü

1947 yılında ilk olarak Güney Afrika’da maymunlarda görülen ve daha sonra insanlarda da tespit edilmeye başlanan zika virüsü, son bir yıl içerisinde Brezilya’da başlayarak yayılım gösterdi. Grip hastalığının belirtileriyle benzerlik gösteren virüs, sadece sivrisinek ısırmasıyla değil, kan ve cinsel yolla da bulaşabiliyor. Zika virüsünün en çok hamile kadınları etkisi altına alıyor. Anne karnında bebek ölümlerine ve küçük kafalı bebekler meydana gelmesine sebep olan virüs, bebek ölümlerine neden olması yüzünden Peru, Şili ve Brezilya’da kırmızı alarm verilmesine neden oldu.

Sağlık bakanlığı uyarmıştı
Daha önce sağlık bakanlığından yapılan açıklamada, zika virüsü görülen bölgelerin yakın takip altında olduğu, bölgeye seyehat edecek vatandaşların bakanlıkla irtibata geçmesi gerektiğini duyurmuştu. Açıklamada ayrıca şu ifadelere yer verildi; "Bakanlığımız zika virüsünün görüldüğü bölgedeki ülkeleri yakından takip etmekte, bölgeye seyahat edecek vatandaşlarımızı, özellikle gebeleri, 7/24 hizmet veren Alo Seyahat Sağlığı Danışma Hattı (444 77 34) ve seyahat sağlığı merkezlerinden bilgilendirmektedir"

Anahtar Kelimeler
ABDTehditAşıZika
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku