Sağlık:

Geçen sene Dünya gündemini sıkça meşgul eden ebola vakaları yeniden mi hortladı. ABC News'in haberine göre Sierra Leone de yeni bir ebola vakası görüldü.

(WHO) Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada Batı Afrika Sierra Leone bölgesinde bir cesedin incelenmesinden sonra ebola virüsü pozitif çıktı.

Sierra Leone Ulusal Güvenlik ofisi sözcüsü Francis Langoba Kellie'nin yaptığı açıklamaya göre ; bu ay başında 22 yaşında bir kadın cesedi üzerinde yapılan incelemelerde Ebola virisüne rastlandı.

Kuzey Kambia bölgesinden gelen ve sağlık tedavisi için Kuzey Tankolli bölgesine gönderilen 22 yaşındaki kadının burada hayatını kaybettiğini açıkladı. Yetkililerin kadının temasta bulunduğu insanların araştırıldığını söyleyen Langoba Kellie bazı bölgelerin de karantinaya alındığını ekledi.

WHO'nun çarşamba günü yaptığı, öldürücü ebola hastalığının Liberya da  sonu geldiği yönündeki açıklamanın üzerine Sierra Leone'de bu olayın yaşanması ise hayal kırıklığı yarattı. Sierra Leone, Gine ve Liberya bu üç ülke iki yıl önce hastalığın en sık görüldüğü bölgeler olarak açıklanmıştı.

Hijen kurallarına azami özen gösterildiğini belirten ulusal güvenlik sözcüsü , Ebola ile mcadele etmek için gereken ekipmana ve bilgi düzeyine sahip olduklarını belirtti.
Yapılan açıklamalara göre Sierra Leone bölgesinde bu güne kadar 4000'e yakın ebola kaynaklı ölüm olduğu açıklandı.

Ebola Batı Afrika bölgesinde 2013 yılı sonundan bu güne 11300 dolayında can aldı.

Ebola hastalıklı insanların vücut sıvıları ile temas halinde diğer insanlara bulaşıyor.

Kaynak : abcnews.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku