Sağlık:

PPİ proton pompa inhibitörleri demektir. PPI Dünyada ve Türkiyede en çok reçetelenen ilaçların başında gelir, Dünyada antibiyotikler ve kolestrol düzenleyen ilaçların ardından 3. sırada reçete edilirler. ABD yapılan bir araştırmaya göre uzun süreli PPI ilaçları kullanımı böbrek rahatsızlıklarına yakalanma riskini arttırıyor.

Bilim insanları mide asidi pompalanmasını durduran ilaçların (PPI) yalnızca tıbben gerektiğinde ve kısa süreli kullanılmasını tavsiye ettiler. Amerikan Nefroloji Toplumu isimli bilimsel dergide yayımlanan araştırmaya göre beş yıl boyunca bu tür ilaçları kullananların kronik böbrek hastalığına yakalanma riskleri yüzde 28 ve böbrek rahatsızlığı yaşama olasılıkları da yüzde 96 oranında artıyor.

Araştırma ABD'de mide asidi pompalanmasını durduran ilaçları kullanan 170 bin kişinin yanı sıra alternatif ilaçlar kullanan 20 bin kişi üzerinde yürütüldü. Bu ilaçlar midede oluşan asidi bastırmak için ya da mide yanması ve ülser gibi rahatsızlıklara karşı kullanılıyor. İlaç kullanım süresini kısıtlayın

ABD'de VA Saint Louis Sağlık Sistemi'nde çalışan ve araştırmayı yürüten Dr. Ziyad Al-Aly "Sonuçlar PPI ilaçlarını sadece tıbbi gereklilik olduğunda ve kısa süreli kullanmanın önemini gösterdi" dedi. Al-Aly "Pek çok hasta PPI ilaçlarına tıbbi bir nedenle başlıyor ancak gerektiğinden çok daha uzun süre kullanıyor" diye ekledi.

GATA Doktorlarından Ahmet Uygun'nun yaptığı bir araştırmaya göre "PPI kullanmak kusursuz değildir. Primer olarak PPI kullanan- ların %1-5’inde -başağrısı, ishal, kabızlık, mide bulantısı ve deri döküntüsü gibi yan etkiler ortaya çıkmaktadırlar. Hangi PPI’ü, hangi primer yan etkiye neden olmaktadır, bu konuda yapılmış karşılaştırmalı bir araştırma yoktur. Uzun süre PPI kullanılması ile bazı potansiyel sekonder yan etkiler ortaya çıkmaktadır."

Bu yan etkilerin, uzun süre PPI kullanacak olan hekimler ta- rafından bilinmesi ve uzun süre PPI kullanan hastaların belli aralıklarla takip edilmesi ve gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.
Oluşabilecek Potansiyel Yan Etkiler Şunlardır:
1. Neoplaziler
2. İnfeksiyonlar
a. Clostridium difficile enfeksiyonu ile ilişkili diyare ve enterik enfeksiyonlar (kolera, shigella ve salmonella)
b. Mikroskobik kolit
c. Toplum kaynaklı pnömöniler
3. Besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulma- sı
a. Vitamin-B12,
b. Demir
c. Kalsiyum
d. Hipofosfatemi ve hipomagnezemi
4. İlaç etkileşimi ve kullanılan esas ilacın etkisinin azalması
5. Kemik kırıkları
6. Akut interstiyel nefrit

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku