Sağlık:

Avustralyada uygulanan tek tip sigara paketi uygulaması diğer dünya ülkelerindende ilgi görüyor. Fransa, İngiltere, İrlanda ve Finlandiya da bu sene içersinde kara paket uygulamasına geçmesi bekleniyor. Ülkemizde ise bu uygulama için hazırlıklar tamamlandı ve torba yasanın içersine gerekli düzenlemelerle ilgili bilgiler eklendi.

Kara paket uygulamasını dünyada ilk kullanan ülke Avusturalya oldu. Türkiye’de de hayata geçirilmesi planlanan uygulamaya göre, tüm paketler tek renk olacak. Paketlerde ayrıca marka ve simge de olmayacak. Bu tek tip paketlerde sağlık uyarıları yazılı olacak. Bakanlığın gerekçesi ise paketlerin cezbedici renklerinin ve şekillerinin çocuklar, gençler ve kadınlar için özendirici olduğu yönünde.

Sigara tiryakilerini yakından ilgilendiren bu düzenlemede yer alan madde ise şöyle: : “Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri; markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, paket üzerinde yer verilen uyarı mesajları, diğer zorunlu yazı, ibare, şekiller dahil olmak üzere aynı şekilde tasarlanmış düz paket biçiminde piyasaya arz edilir. Paketlerin üzerine marka logosu veya simgesi konulamaz.”

Tek tip sigara paketi

Kara paket uygulamasına geçmeyi planlayan bir çok ülke var. Bunlardan ikisi ise İngiltere ve Fransa. Ayrıca tasarıda renkli paketlerin sağlık uyarılarının etkisini kaybetmesine neden olduğu belirtilerek, “Birçok ülke sigara paketlerinin özendirici ve cezbedici özelliğini ortadan kaldırmaya yönelik olarak sağlık uyarılarının daha fazla yer aldığı ve sigara markalarının gözükmediği tek tip paket uygulamasına geçmektedirler. Tütün Kontrol Çerçeve Sözleşmesi ve Dünya Sağlık Örgütü de tek tip paket uygulamasını teşvik etmektedir. Tütün kontrol çalışmalarıyla dünya lideri olan ülkemizde şu an için sadece tek eksik kalan düzenleme düz pakete yönelik çalışmalardır” ifadelerine yer veriliyor.

Yeni yasaklar ise şöyle

Taslağa göre kamu binaları, hastane bahçeleri, park ve bahçeler, çocuk oyun alanları, ibadethaneler, kamuya açık havuz ve plajlarda sigara içmek yasaklanacak. Eğlence yerlerinde ise sigara içme alanları oluşturulacak ve bu alan tüm açık alanın 4’te 1’inden fazla olamayacak. Üstü açılır kapanır şeklinde dizayn edilen alanlar yeni taslakla artık açık alan değil kapalı alan sayılacak. Lokanta, kahvehane, kafeterya, birahane gibi işletmelerin açık alanlarında tütün kullanımına mahsus alanlar oluşturulacak. Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerler ile üniversite yerleşkelerinde sigara satışı yapılamayacak.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku