Sağlık:

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre kişi başı emisyon oranı artış gösterdi. Karbon salımının artması sonucunda besinlerin içinde biriken Karbondioksit miktarı artış gösteriyor. Peki bu ne demek ? Bunun sonucunda daha sağlıksız gıdalar ortaya çıkmaktadır. Besin kalitesindeki düşüş sonucunda daga protein ve mikro besin alacağız.

Envanter sonuçlarına göre, 2014 yılında toplam seragazı emisyonu CO2 eşdeğeri olarak 467,6 milyon ton (Mt) olarak hesaplandı. 2014 yılı emisyonlarında CO2 eşdeğeri olarak en büyük payı %72,5 ile enerji kaynaklı emisyonlar alırken, bunu sırasıyla %13,4 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, %10,6 ile tarımsal faaliyetler ve %3,5 ile atık takip etti.

Kişi başı seragazı emisyonları arttı

CO2 eşdeğeri olarak 2014 yılı toplam seragazı emisyonu 1990 yılına göre %125 artış gösterdi. 1990 yılında kişi başı CO2 eşdeğer emisyonu 3,77 ton/kişi olarak hesaplanırken, bu değer 2014 yılında 6,08 ton/kişi olarak hesaplandı.

Toplam CO2 emisyonlarının 2014 yılında %85,2’si enerjiden, %14,6’sı endüstriyel işlemler ve ürün kullanımından, %0,2’si ise tarımsal faaliyetler ve atıktan kaynaklandı. CH4 emisyonlarının %54,3’ü tarımsal faaliyetlerden, %25'i atıktan, %20,5’i enerjiden, %0,2’si ise endüstriyel işlemler ve ürün kullanımından kaynaklandı. N2O emisyonlarının %75,9’u tarımsal faaliyetlerden, %8,3’ü enerjiden, %8’i atıktan, %7,8’i ise endüstriyel işlemler ve ürün kullanımından kaynaklandı.

Emisyon oranının artması gıdalarımızı nasıl etkiler

Bu hafta içerisinde yayınlanan yukarıdaki rapora göre iklim değişikliğini hızlandıran karbon dioksit salınımı artmaya devam ettikçe gıdaların besin kalitesi de düşmeye devam edecek. Her ısırıkta daha az protein ve mikro besin sağlayacak olan gıdalar insanlık için büyük tehlike arz ediyor.

Karbondioksit (CO2) seviyelerinin bugününkinden iki kat daha fazla olduğu bir dünyada her bir porsiyon ekmek, makarna, meyve ve sebze daha az miktarlarda kalsiyum, magnezyum, çinko ve benzeri mikro besin sağlayacaktır.

Protein seviyeleri de benzer şekilde düşerken karbonhidrat miktarları çok büyük bir artış gösterecek. CO2 seviyelerindeki artışın ekinlerin besinsel değerlerine olan doğrudan etkisinin insan sağlığı üzerine tehdit yarattığı ise bilinen bir gerçek. Raporun dikkat çektiği diğer bir nokta ise gıda kaynaklı hastalıklarda artış ve deniz sıcaklıklarındaki artıştan dolayı deniz ürünlerinde daha yüksek seviyelerde cıva birikimidir.

Karbonhidratlar ve CO2

İklim değişikliğine şüpheci yaklaşanlar atmosferdeki CO2 artışını hasat verimini arttıracağı düşüncesiyle iyi bir şey gibi algılamaktalar. Ancak eldeki kanıtlar gösteriyor ki bitkilere daha fazla CO2 yüklendiğinde protein içeriği azalarak karbonhidrat miktarı artıyor. Bu da daha sağlıksız gıdaların ortaya çıkması demektir.

Araştırmacılar bu değişikliğin gerçekleştiği gıdaların bir öğünde tüketiminin bir değişiklik yapmayacağını ancak uzun vadede gerçekleşecek birikimler sonucunda obezite ve benzeri sağlık sorunlarının sıklığının çok daha artacağını ifade ediyorlar.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku