Sağlık:

Öğrenciler zamanlarının büyük bir bölümünü okullarda geçirmektedirler. Bu durum göz önüne alındığında, okullar çocukların sağlıklı yaşam davranışlarını kazanmaları açısından önemli kurumlardır.Okul sütü...

Öğrenciler zamanlarının büyük bir bölümünü okullarda geçirmektedirler. Bu durum göz önüne alındığında, okullar çocukların sağlıklı yaşam davranışlarını kazanmaları açısından önemli kurumlardır. Okullarda çocukların ara öğün olarak süt içebilmelerinin sağlanması. Özellikle günlük süt ihtiyacının bir bölümünün karşılanması önünden hayati önem taşımaktadır. Okul sütü. Özellikle fast food alışkanlıklarının arttığı günümüzde, okullarda devlet tarafından yapılacak böylesi bir uygulama ile çocuklar ve üniversiteli öğrenciler sağlıklı süt içme imkanına ücretsiz olarak ulaşacaklardır. Bu sebepten okul sütü uygulaması gençlerimiz için faydalı olacaktır.

Süt çiğ olarak içilebilir mi ?


Cevap hayır. Sütün çiğ olarak içilmesi uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Isıl işlem uygulamasına tabi tutulmayan çiğ süt tüketimi, sağlığa zararlı bir çok bakterinin de vücuda alınması anlamına gelir. Sağlıklı ineklerin süt bezlerinden salgılanan sütte ilk aşamada zararlı hiç bir bakteri bulunmaz. Ancak, sütün salgılanmasından sonra hayvanlarda sütün geçtiği meme kanalları, meme ucu gibi yerlerde yaşayan bakteriler süte karışabilir. Ayrıca, sütün temiz olmayan koşullarda sağılması, uygun olmayan sıcaklık koşullarında saklanması gibi pek çok çevresel etken de, çiğ sütte insan sağlığına tehdit oluşturabilecek bakteri bulunmasına yol açabilir. Verem hastalığına yol açan mikrop, hamile kadınlarda düşüklere neden olan Brucella cinsi bakteri, bağırsaklarda ishalli hastalıklara yol açan, hatta hayati tehlikeye sokabilecek E. Coli cinsi bakteriler, çeşitli enfeksiyonlara yol açan bakteriler Staphylococcus aureus, Streptococcus agalactiae gibi Q. humması olarak adlandırılan hastalığa yol açan etken sütte bulunabilen mikroplardan bazılarıdır.

Okul sütü sağlıklı mıdır?


Okul sütleri gerekli bakterilerden arınma proseslerinden geçirilmiş ve sağlık önlemleri alınmış sütlerdir. Bu sütler UHT kutularda muhafaza edilerek öğrencilere dağıtılırlar. Eğer okul sütü içen öğrencide bazı rahatsızlıklar görülürse, öğrencinin Laktoz intöleransı bakımından incelenmesi gerekebilir. Ayrıca öğrencinin süt alerjisi yönünden incelenmesi gerekir. Eğer daha önceden bilindik bir süt alerjisi varsa öğretmene bildirerek çocuğun süt içmesi engellenebilir. Okul sütünün besin değerleri ve kalite kriterleri, “Çiğ Süt ve Isıl İşlem Görmüş İçme Sütleri Tebliği"ne uygundur. Protein, kalsiyum, fosfor, A vitamini, bazı B vitaminleri (özellikle B2 (riboflavin), B12) için iyi bir kaynaktır.

 Sütün Faydaları:


-Büyüme ve gelişmeyi sağlar, -Beynin gelişme ve çalışmasında faydalıdır., - Göz, deri ve diş sağlığını korur, diş çürüklerini önler, - Hücre, doku, kemik, saç ve tırnak oluşumunda rol alır ve hücreleri onarır, - Kolesterolü ve tansiyonu düşürür, -A, B, C, D, E, K vitaminlerni içerir, -Yaraların çabuk kapanmasını sağlar, -Kanın çabuk pıhtılaşmasını sağlar, -Kasları güçlendirir, kemikleri sertleştirir ve kemik erimesini önler, -Yaşlanmayı geciktirir, -Mikrobik enfeksiyonlara karşı etkilidir, -İshali tedavi eder, -Mide rahatsızlıklarını giderir, -Sindirim sistemini düzene sokar, -Ülseri önler, -Kronik bronşiti önler, -Kanserin önlenmesine yardımcı olur, -Kilo kontrolünü ayarlar, -Enerji verir, -Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korur.

Süt içilmezse!


-A vitamininin noksanlığında: Gece körlüğü, zeka geriliği, hastalıklara karşı korumasız kalır. -B1 vitamininin eksikliğinde: Çocuklarda büyüme yavaşlığı görülür. -B2 vitamininin eksikliğinde: İştahsızlık, sindirimde bozukluk, güçsüzlük hastalıklarına rastlanır. -B6 Vitamininin eksikliğinde: Çeşitli nörolojik hastalıklarla birlikte beyin ve sinir hastalıkları gözlenir. -C vitamininin eksikliğinde: Dişeti kanamaları, kemik hastalığı görülür. -D vitamininin eksikliğinde: Raşitizm, kemiklerde zayıflık belirtileri yaygınlaşır.

Öğrencilerin Dikkat Etmesi Gereken Konular


Aşağıdaki maddelere mutlaka uymalısınız. -Süte alerjisi olanlar öğretmenine haber vermelidir. -Kutuyu açtıktan sonra 30 dakika içinde süt tüketilmelidir. - Bombeli veya tahrip olmuş kutulardaki süt içilmemelidir. - Kutular serin ve kuru yerde muhafaza edilmelidir. - Sütünüzü yarım bırakıp sonra içmek veya eve götürmek için ayırmayın; çünkü süt çok kolay bozulan bir içecektir. - Sütünüzü içtikten sonra karın ağrısı, mide bulantısı hissederseniz hemen öğretmeninize durumu anlatın.

Velilerin Dikkat Etmesi Gereken Konular


-Süt, çocuğunuzun sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için gerekli olan en faydalı besinler arasındadır. Çocuğunuzun her gün en az 2 orta su bardağı süt içmesine özen gösteriniz. -Okul idaresi tarafından size gönderilen okul sütü dağıtımı izin formunu doldurup imzaladıktan sonra çocuğunuzun öğretmenine teslim ediniz. -Çocuğunuzu, okulda dağıtılan sütü açtıktan sonra bekletmeden içmesi, sütünü yarım bırakmaması, yarım bıraktığı sütü daha sonra içmemesi konusunda uyarınız. -Süt içtikten sonra 6 saat içinde, çocuğunuzda karın ağrısı, kusma vb. sağlık şikayetleri oluşursa en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz ve öğretmenine durumu bildiriniz.

Öğretmenlerin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar


1. Öğrencileri süt hakkında bilgilendirmek,
2. Süt hassasiyeti tespit edilen öğrencileri okul idaresine bildirmek ve dağıtım programının dışında tutmak,
3. Dağıtım öncesi okul sütlerinin kullanım tarihini kontrol etmek,
4. Ambalajlarla ilgili teknik şartnamede yer alan fiziksel kontrolü yapmak, bombaj, delik, yırtık ve ezik gibi ambalaj bütünlüğünün zarar gördüğü durumlarda bu sütleri dağıtmayarak okul idaresine teslim etmek,
5. Veliler tarafından doldurulan Okul sütü dağıtımı izin formunu (Ek- 3) e-Okulsistemine kaydetmek,
6. Süt İçilmesi Sonrası Oluşan Şikayet Formunu (Ek- 4) gününde doldurarak e-Okul sistemine kaydetmek,
7. Öğrencilerin dağıtılan sütleri sınıfta ve ders boyunca içmelerini sağlamak, açılmış ve bir ders boyunca bitirilmemiş sütleri içirmemek,
8.Kampanya boyunca öğrenci ve velileri bilgilendirmek,eğitim materyallerinden faydalanmalarını sağlamak.

Kaynak: Gidasayfasi.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku