Sağlık:

Mide kanaması erkek hastalarda kadın hastalara göre daha çok görülüyor. Mide ülseri ve kötü beslenmeden kaynaklanan mide kanamaları olduğu gibi daha farklı nedenlerle de mide kanaması geçirilebilir. Mide kanaması geçiren hastaların sadece %10 luk kısmı hayatını kaybediyor.

 Araştırmalara göre, ABD’de her yıl yaklaşık olarak 100 bin hasta mide kanaması şikâyetiyle hastanelere başvuruyor. Uzmanlar mide kanamalarının sıklıkla mide ülserlerine bağlı gelişen kanamalar nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekiyor. Erkeklerde kadınlara oranla daha çok görülen mide kanamalarının önemsenmesi gerektiğine işaret eden uzmanlar, kanamaların yüzde 10 civarında ölüme neden olabileceği noktasında uyarıyor. Peki mide kanaması belirtileri ve nedenleri… Mine kanaması tanısı ve tedavisi… Tüm bu soruların cevapları haberimizde…

Halk arasında “mide kanaması” olarak adlandırılan kanama, aslında ağızdan başlayarak yemek borusu, mide ve bağırsaklardan rektum ve anüse kadar olan bölgeyi kapsıyor. Gastrointestinal sistemde meydana gelen bu kanamalar, üst gastrointestinal sistemde (yemek borusu, mide ve ince bağırsağın ilk bölümü) ve alt gastrointestinal sistemde (ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs) olmak üzere ikiye ayrılıyor.
Mide kanaması ülser

Mide kanaması ani ve şiddetli kanama veya hafif ve süreklilik göstermeyen şekilde de görülebilir. Koyu renkli ve katrana benzeyen dışkı mide kanamasının en sık görülen belirtilerinden biri. Kanama şiddetliyse kan kusma, halsizlik, baş dönmesi gibi diğer belirtiler görülebilir. Uzmanlar, ani ve çok miktarlı kan kaybına yol açabilen mide kanaması geçiren kişide en fazla görülen 5 belirtiyi şöyle sıralıyor: Baş dönmesi, göz kararması, ayakta duramama, halsizlik, bayılma ve şok.

Ayrıca uzmanlar, kanama nedeniyle hastanın taze kan kusması, kahve renkli kusması, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi yakınmalarında ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.Mide kanaması ani ve şiddetli kanama veya hafif ve süreklilik göstermeyen şekilde de görülebilir. Koyu renkli ve katrana benzeyen dışkı mide kanamasının en sık görülen belirtilerinden biri.

Kanama şiddetliyse kan kusma, halsizlik, baş dönmesi gibi diğer belirtiler görülebilir. Uzmanlar, ani ve çok miktarlı kan kaybına yol açabilen mide kanaması geçiren kişide en fazla görülen 5 belirtiyi şöyle sıralıyor: Baş dönmesi, göz kararması, ayakta duramama, halsizlik, bayılma ve şok. Ayrıca uzmanlar, kanama nedeniyle hastanın taze kan kusması, kahve renkli kusması, dışkının siyahlaşması ve yumuşaması gibi yakınmalarında ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

En tehlikeli olan mide kanaması türlerinin ülser ve siroza bağlı olarak gelişen varis kanamaları olduğuna dikkat çeken Manisa Devlet Hastanesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Erhan Ergin, mide kanamasının nedenlerini şöyle açıkladı:

“Sadece mideden değil yemek borusu, mide ya da midenin çıkışındaki oniki parmak bağırsağının herhangi bir bölgesinden olan kanamaya mide kanaması diyoruz. Mide kanamasındaki neden ya orda bir yara vardır, bir ülser vardır veya bir damarda yırtılma, çizilme vardır. Mide kanaması şüphesi varlığında hekim öncelikle hayati fonksiyonlarını kontrol eder. Hastanın genel durumu kötü, tansiyonu düşük, nabız yüksek veya şuurda bozulmalar fark edilirse hastanın hemen damar yolu açılır. Serum ve kan nakli yapılır. Mide kanaması belirtileri kesin varsa, hastanın genel durumu toparlayıp gastroduodenoskopi yapılana kadar hastaya ayrıca damardan asit baskılayıcı ilaçlar da verilmeye başlanır. Hastanın hayati fonksiyonları elverdiğinde ise kanamanın nedeninin araştırılması için hastaya en kısa zamanda gastroduodenoskopi işlemi yapılır. İlaçlarla ya da endoskopik müdahalelerle kanaması durmayan hastalarda cerrahi tedaviler de nadir de olsa gerekebilir”

Mide kanamasına yol açan sebeplerin ortadan kaldırılmadığı sürece rahatsızlığın tekrarlayabildiğine dikkati çeken Ergin, mide kanaması geçiren hastanın düzenli ve mideye dokunmayan gıdalarla beslenmesi gerektiğine işaret etti. Ağrı kesici kullanımını azaltmak gerektiğine dikkat çeken Ergin, mide asidini baskılayan mide koruyucu ilaçlarla birlikte kullanmasının daha faydalı olacağını belirtti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku