Sağlık:

Vücudumuz ağrılarla bizleri uyarmaktadır. Bu ağrılar şiddetli olabileceği gibi hafif de atlatılabilir. Mehmet Öz bu ağrıların bizlere ne anlatmaya çalıştığını bu haftaki yazısında açıkladı.

1. Ani ve şiddetli kafa ağrısı: Hiçbir şeyiniz yokken, aniden bire giren o şiddetli ağrı... Bu vaziyet beyinde anevrizma yırtılması veya zayıflamış bir damar anlamına gelebiliyor. Sonuç beyin kanaması olabilir. Eğer birden beyninize şimşek gibi çakan çok şiddetli bir ağrı yaşarsanız, doktorunuzu aramak yerine anında hastaneye gidin.

2. Kalf ağrısı: Eğer spor yapıyorsanız veya bir şey kaldırıp indirdiyseniz kalf ağrınızın sebebi adale sancınızdan kaynaklanıyor olabilir. Ancak daha ağırbaşlı bir sorunu göz ardı etmiyor olduğunuza da dikkat edin. Kalflarınızda hissettiğiniz ağrı veya kramp hissi aynı zamanda bacak toplardamarında tıkanma belirtisi de olabilir. Burada oluşacak kan pıhtısı akciğerlerinize ulaşıp soluk alma güçlüğü ve hatta ölüme ne sebepten olabilir. Eğer bacağınız veya ayağınızda kırmızılık veya şişlik varsa ve dokunmaya karşı hassasiyet mevcutsa bilhassa daha dikkatli olun.

3. Göğüs veya karında yanma hissi: Göğüs ya da karın bölgenizdeki yanma hissi reflü yanması veya hazımsızlık olabilir. Ancak ağrı yine ediyor, ilaçla geçmiyor (veya kilo kaybı, koyu renk dışkı gibi başka belirtileriniz de varsa) bunun sorumlusu ülser olabilir. Peptik ülser veya mide ya da onikiparmak bağırsağın dahil yüzündeki aleni yaralar mide asidinin bu narin sindirim dokusunu yavaş yavaş tahriş etmesiyle meydana gelir. Tedavi edilmezse ağırbaşlı kanama veya enfeksiyon riski mevcut.

4. Kol veya omuz ağrısı: Kol ya da omuzda birden oluşan ağrı, kalp krizi belirtisi olabilir. Özellikle de kol ağrısı göğüsten kalbe giriyor ve sol taraftaysa. Kalp krizinin başka belirtileri arasında terleme, göğüste ağrı veya baskı, çene veya kulağa yayılan ağrı, yorgunluk, soluk darlığı, sersemlik hissi ve mide bulantısı mevcut. Eğer bu semptomları yaşıyorsanız hemen tıbbi yardıma başvurun.5. Sağ alt karın ağrısı: Karın ağrılarının bazıları diğerlerinden daha kritik. Göbek bölgesinde hafif başlayıp giderek artan ve sağ tarafta yoğunlaşan ağrı apandisit belirtisi olabilir. Ağrı hareketle kötüleşebilir ve ateş, iştah kaybı, mide bulantısı veya kusma gibi belirtiler eşlik edebilir. Apandisinizin yırtılmasını önlemek için anında tıbbi müdahaleye başvurmalısınız. Eğer kadınsanız sağ alt kasık ağrısı kist ya da rahim dönüklüğü gibi bir yumurtalık problemine işaret ediyor olabilir.

6. Boyun ağrısı: Kas gerginliği veya strese bağlı boyun ağrısı yaygın görülür fakat şayet ağrı beraberinde hissizlik, karıncalanma veya kollarda, ellerde güç kaybı gibi belirtiler varsa bu, boyunda sinir sıkışması anlamına gelebilir. Hareket ettiğinizde ağrıyan boyun sertliğiyse menenjit belirtisi olabilir. Menenjit beyni çevreleyen zarlarda oluşan enflamasyon ve nihai derece tehlikeli.

7. Göz ağrısı: Gözlerden biri veya ikisinde meydana gelen ağrı, şişlik ya da görme değişikliği; orbital selülit ve akut glokom gibi görme yetinizi tehdit eden tehlikeli durumların habercisi olabilir. Orbital selülit, gözü çevreleyen dokularda enfeksiyon oluşmasıdır ve bu vaziyet göz kapakları ya da yanakların şişmesine, gözlerin dışarı doğru şişmesine, ateş ve bulantıya neden olabilir.

Akut glokomda ise gözdeki basınç artar ve görme sinirine ziyan verir. Akut glokom hastası kişiler gözlerinde kırmızılık ve sertlik yaşayabilir, şiddetli ağrılar çekebilir ve görüş azalması veya bozukluğu yaşayabilirler.

8. Sağ üst karın ağrısı: Göğüs kafesinin altında, sağ üst karın bölgesindeki ağrı bir safra kesesi problemine işaret ediyor olabilir. Girip çıkan ve aş yedikten sonra (bilhassa yağlı yemekler) kötüleşen ağrı, safra kesesi yolunu periyodik olarak tıkayan safra kesesi taşlarına bağlı olabilir. Eğer ağrı geçmiyor ve bulantı, kusma veya ateş gibi belirtiler de eşlik ediyorsa kolesistit yani safra kesesi iltihabı yaşıyor olabilirsiniz.

Ayrıca sarılık veya göz ya da cildinizde sarı rengine dönme varsa, ana safra yolunun enfeksiyonu yani kolanjit riski taşıyor olabilirsiniz. Kolesistit de, kolanjit de cerrahi müdahale gerektirebilecek ağırbaşlı tıbbi vakalardır.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku