Sağlık:

Zayıflamak bir çok insanın sorunu. Aşırı kilolarından kurtulmak isteyen, çareyi internetten satılan ilaçlarda arıyor. Nerede üretildiği ve ne şartlarda satıldığı belli olmayan bu ürünlerin ölüme varan zararları olabiliyor. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bugün yaptığı açıklamalarda bu konuya dikkat çekti.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, internet ortamında satılan, ne olduğu bilinmeyen ilaç veya ilaç mahiyeti verilen ürünün tüketilmesinin, insanın kendine yapabileceği en büyük kötülük olduğunu belirterek, uygulanan cezalara karşın sanal dünyayı kontrol edebilmenin mümkün olmadığını kaydetti. Müezzinoğlu, “Bu sağlık ürünü süsü verilmiş veya zayıflama ilacı gibi anlam yüklenmiş ürünlerin internet ortamından satışıyla ilgili önemli yasal düzenlemelerimiz var. Caydırıcı olabilmesi adına 20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası, kapatma cezası var.” dedi.

Müezzinoğlu, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezinin (TÜRKÖK) açılışının birinci yılı dolayısıyla bir otelde düzenlenen programın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, internet ortamında satılan zayıflama ürünlerinin önlenmesine yönelik düzenleme olup olmadığı sorusu üzerine Müezzinoğlu, sağlığı ilgilendiren her ürünün hekim bilgisi dâhilinde alınması gerektiğinin altını çizerek “Keşke, kullandığı ürünle ilgili hekimler ve uzmanlarla görüşseydi. Ama şu anda bize düşen ona şifa dilemek ve onu hayata tutundurabilmektir. İnşallah, en kısa zamanda sağlıklı bir yaşama döner. Öğrencileriyle birlikte yaşamını sürdürür. Temennimiz budur.” dedi.

“İnsanın kendisine yapabileceği en büyük kötülük”

Müezzinoğlu, şunları kaydetti: “İnternet ortamında ne olduğu bilinmeyen herhangi bir ilaç ya da ilaç mahiyeti verilen ürünün tüketilmesi, insanın kendi kendisine yapabileceği en büyük kötülüktür. Hatta intiharıdır diyebilecek durumdayız çünkü ilaç mutlaka o konuda uzman olan birinin tavsiyesiyle reçete edilmelidir veya onun değerlendirmesiyle kullanılabilir. Bu anlamda, her seferinde söylediğim gibi toplumsal duyarlılığımız, hele hele sağlıkla ilgili alacağımız her zerre mutlaka hekim kontrolünde ve uzman kontrolünde olmalıdır.

20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası

Bu sağlık ürünü süsü verilmiş veya zayıflama ilacı gibi anlam yüklenmiş ürünlerin internet ortamından satışıyla ilgili önemli yasal düzenlemelerimiz var. Caydırıcı olabilmesi adına 20 bin liradan 300 bin liraya kadar para cezası, kapatma cezası var. Ama buna rağmen bu sanal dünyayı kontrol edebilmek o kadar da mümkün olamıyor.

“Sağlıksız bir yöntemle çözüm üretebilmemiz mümkün değil”

Bu yılın başından itibaren 131 internet sitesi kapatıldı. Siz bugün kapatıyorsunuz, yarın bir başka isim altında yenileri açılabiliyor. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezaları var. Bu anlamda yalnız Türkiye içinden organizasyon yapmadıkları için arzu ettiğimiz başarıyı yakalayamıyoruz. Bunlara itibar etmemek, prim vermemek toplumumuzun en büyük duyarlılığı olmalıdır. Her noktada aile hekimleri ve hastaneler mevcut. Oralara gidilebilir. Sağlıklı bir yöntem yerine sağlımız için sağlıksız bir yöntemle çözüm üretebilmemiz mümkün değil. Hatta kendi hayatımızla oynayan noktaya gideriz. Hayatı ya kaybederiz ya da bir organın tahrip olduğu, sağlıklı yaşamın bozulduğu süreçlere giderek kendi elimizle kendimize kötülük yapmış oluruz. O nedenle ısrarla söyleyeceğimiz, sağlıkla ilgili her zerreyi mutlaka sağlıkçıların tavsiyesi ve reçetesiyle kullanalım. Yoksa bunun çıkışını bulmak, çok kolay değil. Yeni düzenlemelerimiz var ama hadiseyi yeni düzenlemelere dayandırarak çözme umudunu kamuoyuna vermekten ziyade, kendi sorumluluklarımızı güçlü bir şekilde yerine getirebilirsek dünyanın bile kontrolünü yapmakta zorlandığı bir yapıyla mücadelenin muhatabı olmayız.”

Tarım Bakanlığından alınan onaylar ne kadar geçerli ?

Zayıflama haplarının yüzde doksanı Tarım Bakanlığından onay almaktadır. Sağlık bakanlığından onay alınmadığından içerikleri çok bilinmemektedir. Özellikle metobolizmayı hızlandırıcı etkileri vardır. Bu tarz içerikler kalp, tansiyon, çarpıntı yapabilir. Zayıflama hapları içeriklerindeki maddeler sayesinde, bağırsakları çalıştırırken aynı zamanda vücudun anlamadan birtakım vitamin değerlerinin eksilmesine yol açarlar. Sonuç olarak da birçok hastalığın temelinin atılmasına sebep olabilirler. Hormonel sistemi bozabilen içeriklerde mevcuttur. Bilinçsizce kullanılan bu zayıflama haplarının zararları arasında belli başlı ana rahatsızlıklar bunlardır.

Karmaşık ve çoğu zaman hayat boyu süren şişmanlık sorunuyla kısa dönem etkili tedavilerle mücadele etmek mümkün değil. Tek başına ilaçla fazla kilolardan ilelebet kurtulmayı düşünmek hayal kurmaya eşdeğer. Lakin, bu demek değil ki ilaçlar hiçbir işe yaramaz. İlaç tedavisi, uzman bir doktorun gözetiminde, kapsamlı bir zayıflama stratejisinin bir parçası olarak kullanılabilir. Doktor gözetimi dışında zayıflama ilacı kullanmak, hele hele ne idüğü belirsiz “mucize ilaçları” içmek ateşle oynamaya benzer.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku