Sağlık:

Canan Karatay, geçen hafta Aydın'ın Nazilli ilçesinde, Fazla incir tüketimi öldürür sözünü söylemediğini açıkladı. Bu sözlerin basın tarafından yanlış anlaşıldığını dile getiren Canan Karatay, incir sağlıklıdır dedi.

Canan Karatay, geçen hafta Aydın'ın Nazilli ilçesinde, Fazla incir tüketimi öldürür sözünü söylemediğini açıkladı. Bu sözlerin basın tarafından yanlış anlaşıldığını dile getiren Canan Karatay, incir sağlıklıdır dedi.

Basında çıkan "Fazla incir tüketimi öldürür" açıklaması üzerine AYTO başkanı Hakan Ülken bir basın açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine Canan Karatay, sözlerinin yanlış anlaşıldığını yazılı bir açıklama yaparak basına duyurdu.

Canan Karatay açıklamasında; "Ben hayatım boyunca tek bir besin için öldürür ya da iyileştirir dememişimdir. O açıklamada kasıt incir değil birçok meyvede bulunan fruktozdur. İnsan vücudu bir okyanus gibidir, buna bir besin tek başına etki edemez. Bırakın öldürmeyi aksine doğal incirin sağlık için birçok faydası vardır, bunun için Karatay Diyeti, Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık ve Karatay Mutfağı kitaplarımda da incirle yapılan 3 tane farklı tarife yerdim"

AYTO Başkanı Hakan Ülken ise olaylar sonucunda yaptığı açıklamasında şunları söyledi: "Çıkan haberler karşısında Prof. Dr. Canan Karatay bizimle irtibata geçmiştir. Basına yansıyan haberlerde sözlerinin çarpıtıldığını, incirle ilgili 'öldürür' diye bir söz sarf etmediğini bize iletmiştir. Bu durumda konu bizim açımızdan kapanmıştır. 

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, beyanatımızda bahsettiğimiz 'Her gün 2 incir her şeye iyi gelir' ifadesindeki 2 rakamı tıpkı 'Bir avuç fındık…' da olduğu gibi bir tabir, hatta slogandır. Azlık, çokluk veya miktar ifadesi değildir. Aydın'ın başta inciri olmak üzere akla gelen hangi değeri ve menfaati varsa can damarında olmaya devam edeceğiz" 

Prof. Dr. Canan Karatay’ın “Fazla incir tüketmek öldürür” sözü, Türkiye’de incir üretiminin merkezi olarak kabul edilen Aydın’da tepkiye neden oldu. Aydın Ticaret Odası (AYTO) Başkanı Hakan Ülken, incir hakkında yapılan kötü yorumların Aydın’ın marka ürünü incire ve Aydın’a büyük zarar verdiğini belirterek, “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Canan Karatay’ın Aydın’ın Nazilli ilçesinde katıldığı bir programda ‘İncirin fazlası öldürebilir’ şeklindeki açıklamasına, AYTO Başkanı Hakan Ülken sert çıktı. Ülken, “İncirden elinizi çekin” diyerek, incir hakkında yapılan kötü yorumların Aydın’ın marka ürünü incire ve Aydın’a büyük zarar verdiğini kaydetti.

Aydın’da jeotermal anlatılırken incirin ön planda tutulmasını eleştiren AYTO Başkanı, incirin şov malzemesi haline getirildiğini belirterek, Canan Karatay’ın fazla incir öldürür açıklamasına karşılık, ‘Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir’ dedi.

Jeotermalin konusunun incir üzerinden yürütülmesine yönelik eleştirilere tepkisini sıkça ifade eden Ülken, bu tür açıklamaların Aydın’la özdeşleşen incire büyük zararlar verdiğini bildirdi.

Ülken, şunları kaydetti: “İncirden elinizi ve dilinizi çekin. Yaptığı açıklamalar bilim çevreleri tarafından tartışılan Canan Karatay’ın bir ilçemizde misafir edildiği bir ortamda incirin fazlası öldürebilir açıklamasını şiddetle kınıyoruz. Son dönemlerde sırf jeotermal konusunu gündeme getirmek için yine incir gündem oluşturma ve şov malzemesi haline getirilmiştir. Faydaları saymakla bitmeyen Aydın’ın sembolü ve Avrupa Birliği tescili Aydın Ticaret Odası’na ait olan kutsal meyvenin bu şekilde karalanmasına Aydın Ticaret Odası olarak yeter diyoruz.

Enerji kaynağı olan incirin faydaları saymakla bitmiyor.

Üreticisinden, müstahsiline, tüccarına ve ihracatçısına kadar Aydın ekonomisinin ana damarlarından biri olan Aydın İncirinin bilimsel veriler ışığında hiçbir zararı olmadığı gibi faydaları, nezle ve bronşite faydalıdır. Bakteri ve virüslerin çoğalmasını önleyerek, hastalıklara karşı direnci arttırır. Düzenli incir tüketimi kolon ve çeşitli bağırsak hastalıklarına karşı koruyucudur, sağlıklı bir bağırsak fonksiyonu sağlar.

İncir Omega-3 ve Omega-6 esansiyel yağ asitleri açısından zengin bir meyvedir. Bu nedenle incir yemek kalp hastalıkları engellemede çok büyük fayda sağlar. İncir kalbin normal işlemesine yardımcı olur. Düşük sodyum, son derece yüksek potasyum ve magnezyum sayesinde kan basıncını düşürür. Taze incir yüzde 80 kadar su içerir, beyin için uyarıcı ve enerji kaynağıdır. İçerdiği güçlü antioksidan ve enzimler sayesinde cilt yaşlanmasını yavaşlatır. Ayrıca çatlamış dudakları ve erken kırışıklıkları önlemeye yardımcı olur. Düzenli İncir tüketimi hafif müshil etkisi, kabızlık ve hemoroit gibi bağırsak sorunlarının tedavisinde yardımcı olur. Her gün 2 adet kuru incir her şeye iyi gelir.”

Kuru incir nelere iyi gelir.

  • Kansere karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Hamilelerde ve çocuklarda kemik gelişimini sağlar.
  • Yaşlılarda kemik erimesini önler.
  • İçerdiği protein ile hücreleri tamir eder ve yeniler.
  • Zengin demir minerali ile kanı güçlendirir.
  • Kemik hastalıklarında ve gelişim bozukluklarında olumlu etkileri gözlemlenmiştir.
  • Pektik maddelerin kaynağı olmasından dolayı, bağırsaklarda toksik maddelerin atılması, kandaki kolesterol düzeyinin düşürülmesi, şeker hastalıklarında kan şekerinin hızla yükselmesini önler.

Kaynak: Gidahatti.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku