Sağlık:

İlaç takip sisteminde yapılacak çalışmadan dolayı sisteme erişim kesilecek. Kurumdan yapılan açıklamada; alınan önlemler sayesinde ilaç tedariğinde sorun yaşanmayacak. İlaç takip sistemindeki sorun 7 Nisan mesai başlangıcına kadar sürecek.

Kurumun resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, İlaç Takip Sistemi’nin kurulu olduğu veri merkezindeki çalışma nedeniyle sistemde gün içerisinde kesinti yaşanacağı belirtilerek ilaca erişim konusunda sorun yaşanmaması amacıyla gereken tedbirlerin SGK’yla karşılıklı alındığı bildirildi.

İlaç Takip Sistemi erişim sorunu ne kadar sürecek?

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun İlaç Takip Sistemi erişim sorunu hakkındaki açıklaması şöyle: “İlaç Takip Sisteminin kurulu olduğu veri merkezindeki çalışma nedeniyle İTS’de gün içerisinde kesinti yaşanacaktır. Herhangi bir aksaklık olmadığı taktirde kesintinin 07.04.2016 mesai başlangıcında sonlanacağı öngörülmektedir. Vatandaşımızın ilaca erişiminde sorun yaşanmaması amacıyla gereken tedbirler SGK ile karşılıklı alınmıştır.”

İlaca erişimde sıkıntı yaşanmayacak

Sağlık Bakanlığı da İlaç Takip Sistemi’nde yaşanacak kesintiye ilişkin açıklama yaparak, Sağlık Bakanlığı veri merkezinde önceden öngörülemeyen bir arıza oluştuğunu bildirdi. Bakanlık vatandaşların ilaca erişiminde herhangi bir sorun olmadığını vurguladı. Söz konusu sebeple gün içinde sistemde kesintiler yaşanabileceği belirtilerek depolarda, eczane geçişlerinde ve reçete iptallerinde kısa süreli sıkıntılar yaşanabileceği ifade edildi.

İlaç Takip Sistemi nedir?

İlaç Takip Sistemi, tüm dünyada uygulanan Takip ve İzleme sisteminin ilaç sektörüne uyarlanmış şeklidir. Bu sistemle birlikte ürünlerin tedarik ve dağıtım süreçlerinde bulunduğu konumu belirlemek mümkün olmaktadır. Elektronik ürün kodu teknolojisi sayesinde, ürünlerin yani ilaçların, üretim veya ithalatından itibaren tedarik zincirinde gerçekleştirdiği her hareketi izlemek mümkündür. Buna göre her bir ilaç kutusunun üzerine basılan karekodlar sayesinde ürünün giriş ve çıkışı raporlanarak, ürünün son görüldüğü konum, zaman ve durum kaydedilir ve gerçek zamanlı bir veri tabanında saklanır.

Tüm dünyada ilaçların ve tıbbi cihazların güvenlik amacıyla izlenmesini gerektiren birçok sorun meydana gelmektedir, bu nedenledir ki dünya çapındaki genel eğilim bu ürünlerin izlenebilir olması yönündedir. Şu anda dünyanın birçok yerinde tıbbi ürünlerin izlenebilirliğinin sağlanması açısından çeşitli çalışmalar yürütülmektedir, diğer birçok ülke de bu çalışmaların sonucunu görmek ve en başarılı buldukları sistemi kendilerine adapte etmek için beklemektedir. T.C. Sağlık Bakanığı’nın bir ilke imza atarak hayata geçirdiği İlaç Takip Sistemi projesinin birçok ülke tarafından ilgiyle takip edildiği bir gerçektir. Ülkemizde başarıyla hizmet veren İlaç Takip Sistemi’ni uygulamak için söz konusu ülkelerden çok sayıda destek talebi gelmektedir. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, ülkemizde de sahte ilaçlara ve ilaçlar üzerinden yapılan yolsuzluğa karşı büyük bir tepki oluşmuştu.

'Grip vakalarının yüzde 16'sı H1N1'

Her gün yakalanan ilaç kutuları ve kaçak ilaç üretim yerleriyle ilgili haberler vatandaşların güvenini sarsmıştı. İlaçların bu güvensizlik ortamından kurtarılması ve eski güvenilir konumlarına getirilmesi adeta bir gereklilik halini almıştı. Bu nedenle T.C. Sağlık Bakanlığı, 2010 yılında İlaç Takip ve İzleme Sistemi’ni kurarak ülke çapında faaliyete geçirdi. İlaçların geçtikleri her noktadan izlenmesi gerekmektedir. Buna ilaçların şeceresinin çıkarılması da diyebiliriz. İlaçların şecerelerinin çıkarılması, gerek ilaç güvenilirliğinin sağlanması gerekse ilaç sahteciliğinin ana kaynaklarının ortaya çıkarılması açısından son derece önemlidir. Bu nedenle, ilaçların tüm aşamalarda hangi durumda oldukları sürekli kontrol edilmelidir, yani üretim yerleri, depolar ve lojistik araçların tümü izlenmelidir. Böylelikle sahte, kaçak ve her türlü yasadışı ilacın satışının önüne geçmek mümkün olmaktadır.

Ayrıca ilaçların stok durumlarını izlemek mümkün olduğundan ilaçlar gerektiğinde üretici tarafından geri çağırılabilir veya kamu otoritesi tarafından piyasadan toplatılabilir. İlaç Takip Sistemi’nin en önemli amacı “hasta güvenliği”nin sağlanmasıdır. Hasta güvenliğini iyileştirmede önemli bir rola sahip olan sistemin topladığı verilerin incelenmesi sonucu hasta güvenliği ihlalleri tespit edilerek bu güvensiz ortamın tekrar oluşmaması için çalışmalar yapılarak engelleyici birçok faaliyet ile hastalara ilacın güvenli bir şekilde ulaşması sağlanırken hastaların da ilaca güveni korunmuş olacaktır.

İlaç Takip Sistemi Erişim Sorunu Hakkında

İlaç Takip Sisteminin kurulu oldugu veri merkezindeki çalışma nedeniyle İTS'de gün içerisinde kesinti yaşanacaktır. Herhangi bir aksaklık olmadığı taktirde kesintinin 07.04.2016 mesai başlangıcında sonlanacağı öngörülmektedir.Vatandaşımızın ilaca erişiminde sorun yaşanmaması amacıyla gereken tedbirler SGK ile karşılıklı alınmıştır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.İTS Yardım Masası telefon numarası: 0(312) 218 34 50/51/52/53/54
Kaynak: gidahatti.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku