Sağlık:

Hamilelikte tuz tüketiminin bebek karaciğerinde zarara yol açabileceği kaydedildi. Çinde yapılan bir araştırmaya göre gebelikte çok fazla tuz tüketimi bebeğin karaciğerinde hasara neden olabilir.

Çinli araştırmacılar, gebelikte çok fazla tuz tüketiminin anne karnındaki bebeğin karaciğerine zarar verebileceğini ortaya koydu.

Çin, Jinan Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan ve Journal of Agricultural and Food Chemistry dergisinde yayınlanan çalışmaya göre fareler üzerinde yapılan deneyle gebelik boyunca fazla miktarda tuz tüketiminin anne karnındaki bebeğin karaciğer fibrozu riskini artırdığı ve karaciğerdeki hücrelerin ölümüne neden olduğu ortaya koyuldu.

Fazla tuz tüketiminin, yetişkinlerin sağlığına olan etkileri daha önce birçok çalışmayla ortaya konmuştu. Ancak anne karnında gelişen bebeğin, aşırı tuz tüketiminden nasıl etkilendiği hakkında çok az bilgi vardı. Dolayısıyla bu araştırmayla, gebeliği boyunca aşırı miktarda tuz tüketen annelerin, bebeklerinin karaciğerine zarar verdiği saptandı.
Çalışmayı yürütenlerden Profesör Yang Xuesong, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Yaptığımız araştırmanın sonunda fazla tuz tüketiminin hem yetişkinlerin hem de anne karnında gelişen bebeklerin karaciğer sağlığını tehlikeye attığını tespit ettik. Fazla tuz tüketimi, karaciğer fibrozu riskini artırıyor ve karaciğerdeki hücrelerin ölümüne sebep oluyor. Oksidatif stres ve antioksidan sistem arasındaki dengenin bozulması patolojik mekanizmaya zarar veriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), günde en fazla 5 gram tuz alınmasını öneriyor. Dünya genelinde 181 ülkeden insanlar, önerilen günlük alım miktarını geçiyor. Yılda aşırı tuz tüketiminden kaynaklanan 1 milyar 65 milyon kişinin öldüğü tahmin ediliyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda tuz tüketim miktarının önemi, bir kez daha ortaya çıkmış oluyor.

Yetişkinlerde fazla tuz tüketiminin, kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı herkesçe biliniyor. Bizim çalışmamız, gebelikte fazla tuz tüketiminin göz ardı edilmemesi gerektiğini gösteriyor. Çünkü bu, hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atıyor. Ayrıca fazla tuz tüketiminin olumsuz etkileri giderek artabilir. Anne karnında fazla tuza maruz kalan bebeklerin, büyüdüklerinde karaciğer rahatsızlıklarının yanı sıra kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski de artıyor. Karaciğer oldukça önemli bir organ olmasına rağmen anne karnındaki bebeklerin karaciğer sağlığı çoğunlukla dikkate alınmıyor”.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku