Sağlık:

Girişimsel radyoloji, anjiyografi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerini rehber olarak kullanarak, ameliyatla yapılan tedavileri ameliyatsız yapan bölümdür. Girişimsel Radyoloji göz hastalıkları ya da kalp hastalıkları uzmanlığı gibi tek bir konu ya da organ sistemi ile uğraşmaz. Birçok organ sisteminin daha önce ameliyatla yapılan tedavilerini ameliyatsız olarak yapar.

Ameliyatsız obezite tedavisi nasıl yapılır?

Obezite tedavisinde midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasının mümkün olduğunu belirten Prof.Dr. Yiğit Göktay, “Girişimsel radyoloji yöntemi ile ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilmiştir” dedi. 

TÜRK Girişimsel Radyoloji Derneği (TGRD) tarafından düzenlenen 11’inci Girişimsel Radyoloji Yıllık Toplantısı, Antalya, Belek’te yapıldı. Toplantıda girişimsel radyolojideki son gelişmeler ve güncel uygulamalar sunuldu. TGRD Yıllık Toplantı Bilimsel Kurul Başkanı Prof. Dr. Yiğit Göktay, obezite tedavisinde cerrahinin oldukça popüler olduğunu belirtti. Girişimsel radyoloji alanındaki gelişmeler hakkında bilgi veren Göktay, midenin acıkma merkezini besleyen damarların tıkanmasıyla o hormonun baskılanmasının sağlandığını ve obezite tedavisinde yol almanın mümkün olduğunu kaydetti.

Bu alandaki çalışmaların yeni, ancak ilk dönem sonuçlarının umut verici olduğunu aktaran Prof. Dr. Göktay, söz konusu tedavi yöntemine ilişkin şunları aktardı: “Bu yöntem, aşırı şişmanlık, morbidobezite nedeniyle yaşam kalitesi düşen hastalarda midenin acıkma merkezini besleyen damarların özel bir embolizasyon yöntemi ile tıkanması prensibine dayanan yöntem. Hasta konforunu ön planda tutan bu yöntemde ameliyata gerek kalmadan sadece anjiyografi uygulanarak yapılan embolizasyon sonrası başarılı sonuçlar elde edilmiş ve özellikle batıda obezite tedavisinde bu farklı alternatif tedavi yönteminin kullanımına dair çalışmalar yüz güldürücü sonuçları ile kabul görmeye başlamıştır. Bu yöntem 4 yıl önce ABD’de denendi. İnsandaki uygulamalar çok kısıtlı ve uzun dönem sonuçları ortaya çıkmadı. Olgunlaşması için 5 yıl geçmesi gerekiyor. Daha o süreçteyiz”

Prof. Dr. Göktay, damarın içinden tıkanmasıyla iyileştirilebilen hastalıklar arasında prostat ve hemoroidin olduğunu kaydetti.

Ameliyatsız varis tedavisi mümkün mü?

Prof. Dr. Yiğit Göktay, ayrıca, uzayan çalışma saatleri, fazla kilo ve daha az fiziksel aktiviteyle birlikte kendini gösteren yeni yaşam tarzının aslında modern insanın sağlığını birçok yönden olumsuz etkilediğini belirterek, en sık görülen rahatsızlığın varis olduğuna işaret etti. Göktay, batı ülkelerinde erişkin nüfusun yüzde 15’inden fazlasında tedavi gerektiren toplardamar yetmezliği bulunduğunu, girişimsel ameliyatsız yöntemlerle varis tedavisinin birçok hasta için en uygun ve konforlu tedavi seçeneği olarak yaygınlaştığını kaydetti. Göktay, yüksek başarı oranına sahip bu yöntemin genel anestezi ve hastanede yatış gerektirmemesi, hastanın hızla günlük hayatına dönebilmesi, işlemden hemen sonra normal yürüyebilmesi ve kozmetik olarak normale dönüşün hızla gerçekleşmesi gibi avantajları bulunduğuna dikkat çekti.

Girişimsel Radyoloji Nedir?

Girişimsel radyoloji, anjiyografi, ultrason ve bilgisayarlı tomografi gibi görüntüleme yöntemlerini rehber olarak kullanarak, ameliyatla yapılan tedavileri ameliyatsız yapan bölümdür. Girişimsel Radyoloji göz hastalıkları ya da kalp hastalıkları uzmanlığı gibi tek bir konu ya da organ sistemi ile uğraşmaz. Birçok organ sisteminin daha önce ameliyatla yapılan tedavilerini ameliyatsız olarak yapar.

Girişimsel radyoloji alanı kalp damarı dışında, anjiyo ile yapılan tüm damar tedavilerini (tıkanma, balonlaşma, kanama gibi) kapsar. İğne biyopsilerini, vücut içindeki sıvı ve kist tedavileri yapar. Bazı kanserleri (özellikle karaciğer) tedavi eder. Varis tedavisi yapar. Görüldüğü gibi damar hastalıkları önde olmakla birlikte pek çok değişik hastalığı tedavi eder. Tüm işlemlerde ortak nokta tedavilerin bir iğne deliğinden girilerek yapılması ve ameliyata gerek olmamasıdır. Hastaların tedavi edici işlemlerinde çoğunlukla yüksek teknoloji içeren cihazlar kullanılır.

Girişimsel Radyoloji tedavi işlemlerinin özellikleri:
Girişimsel radyoloji tedavilerinin en önemli özelliği daha önce ameliyatla yapılan bazı tedavileri ameliyatsız yapmasıdır. Tedaviler ameliyathanede yapılmaz; ya anjiyografi odasında ya da normal tedavi odalarında yapılır. Ameliyatla karşılaştırılırsa Girişimsel Tedaviler:

• Genellikle anestezi (narkoz) gerektirmez

• Sadece bir iğne deliğinden yapılır, vücutta bıçak izi olmaz

• Hastalar genellikle aynı gün evine gönderilir

• İşlemler daha kolaydır ve işleme bağlı riskler daha azdır

• Normal hayata dönme süresi çok daha kısadır.

Girişimsel Radyoloji kliniğimizde her hastaya işlem öncesi damardan rahatlatıcı ve gerekirse ağrı kesici ilaçlar verilir (sedasyon ve analjezi). İşlemler ne kadar kolay olursa olsun iğne girimleri olduğu için ağrı duyulabilir ve bu ağrının basit yöntemlerle giderilmesi gerekir. Ayrıca işlem nedeniyle heyecan, korku endişe duyan hastalarımız olabilir. Bu ilaçlar işlemle ilgili korku ve endişeyi de giderir. Hemen tüm işlemlerden sonra hasta aynı gün evine gönderilebilir. Seyrek olarak bir günlük yatış gerekir. Anjiyolar sonrasında 4-6 saatlik yatak istirahatı ve gözlem gerekir, diğer işlemler için zamanlama daha değişkendir. Örneğin lazer ya da RF ile varis tedavisi yaptığımız hastalar hemen evine gönderilebilir.


Kaynak: http://www.medicalpark.com.tr/
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku