Sağlık:

Doğum yardım parası ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk 400 TL, üçüncü içinse 600 TL. Ayrıca bu miktarlar her sene artarak güncelleniyor. Peki bu parayı nasıl alacaksınız yapmanız gerekenlerle ilgili bilgi haberimizde.

Değişen yaşam koşulları ile azalan nüfus azalmasına bağlı olarak hayata geçirilen ‘Doğum Yardımı’ projesi kapsamında, doğum yapan kadın devletten 1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400 ve 3. çocuk için 600 TL doğum parası alacak. 3 çocuklu bir kadının alacağı para toplamda asgari ücrete denk olacak.

Her Yıl Ödenecek Para Artıyor.

Çoğunlukla ihmal edilen ikinci bir ödeme daha var. Bu da süt parası. Her yıl değişen miktarlarda doğum yapan annelere veriliyor. Bu da 2016 için 122 lira olarak belirlendi. Bu da diğer ödemeyle birlikte alınabiliyor. Böylece doğum yapan bir kadın hem Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan hem de Çalışma Bakanlığı'ndan (SGK) iki ayrı ödeme alıyor.

Kimler doğum yardımından yararlanabilir?

Doğum yardımından anne ya da babanın veya her ikisinin de Türk vatandaşı olması birinci koşul. Doğum yardımı ödenmesinde Kimlik Paylaşımı Sistemi’nde yer alan nüfus kayıtları esas alınacak.

Doğum yardımı ne kadar?

Doğum yardımı ilk çocukta 300 TL, ikinci çocukta 400 TL ve üçüncü çocukta 600 TL olarak belirlendi. Doğum yardımı alacak kişinin çocuk sayısı baz alınarak yapılacak doğum yardımının üst limiti 600 TL. Üçüncü çocuktan sonraki doğumlarda ise doğum yardımı 600 TL olarak uygulanacak.

Doğum yardımı kime ödeniyor?

Doğum yardımı, anne  babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı olması halinde anneye yapılıyor. Annenin Türk vatandaşı olmaması veya vefat etmesi halinde doğum yardımı babaya yapılıyor.

Çalışan anneye yarım gün mesai imkanı

Yeni yasaya göre, doğum yardımının yanı sıra doğum yapan çalışan anneler için de çalışma imkanları düzenlendi. Bu yasayla birlikte doğum yapan anneye ilk çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olmak üzere yarım gün çalışma imkanı tanındı. Ayrıca annenin isteği doğrultusunda , çocuğu ilkokula (5.5 yaş) başlayana kadar kısmi süreli çalışabilmesinin önü açıldı.

Doğum yapan annenin maaşının yarısını İş-Kur ödeyecek.Doğum yapan çalışan annenin yarım maaşı iş yerinden, kalan kısım ise İş-Kur’dan alınacak. Babaya doğum izni 5 gün. Yeni yasada babalar da doğum izni hakkı 5 gün olarak tanımlanıyor. Yasayla önceden 3 gün olan doğum izni 5 güne çıkarıldı.

Doğum yardımından yararlanmak isteyen aileler Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurt dışındaki konsolosluklara başvuruda bulunabilecek. Kamuda çalışanların ise kurumlarına başvurması yeterli.

Doğum yardımı parası nereden alınacak?

15 Mayıs 2015’ten itibaren doğan her çocuk için bir defa verilecek olan doğum yardımı parası, anlaşmalı bankalardan ve PTT şubelerinden kişinin T.C. kimlik numarasını belirtmesiyle alınabilecek.

Bakanlığın doğum yardımı hakkında bilgilendirme yazısı şöyle:

“Doğum Yardımı” programı 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin Ek-4’üncü maddesi doğrultusunda 15 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla uygulanmaya başlamıştır. Bu hükme göre Türk vatandaşlarına, canlı doğan birinci çocuğu için 300.-TL, ikinci çocuğu için 400.-TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600.-TL tutarında doğum yardımı yapılacaktır.

Doğum yardımı aşağıdaki esaslar çerçevesinde yürütülecektir:

Doğum yardımı, 15/05/2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için doğum yardımı verilmez. Ancak ödeme miktarına esas çocuk sırasının tespitinde, diğer bir deyişle yeni doğan çocuğun kaçıncı çocuk olduğunun belirlenmesinde 15/05/2015 tarihinden önce doğmuş olan çocuklar da sayılır.

Doğum yardımı annenin sağ ve Türk vatandaşı olması durumunda anneye yapılacaktır.Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri, Sosyal Hizmet Merkezleri ve yurtdışında yaşayanlar için Büyükelçilikler ve Konsolosluklar aracılığıyla yapılacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan kişilerin başvuruları ise çalıştıkları kurumlara yapılacaktır.

Başvurular şahsen, iadeli ve taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılacaktır.Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve Mavi Kart sahipleri de bu uygulamadan aynı şartlarda faydalandırılacaktır.Detaylı bilgi, ücretsiz bilgi hattı olan 144 ve 183 nolu telefon numaralarından ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerinden alınabilir.

Başvuru dilekçe örneğine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

www.aile.gov.tr/data/555dcf6b369dc57e3cd5b163/dilekce_ornegi.pdf


Kaynak: gidahatti.com

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku