Sağlık:

Okan Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan, Diyabetliye şekeri bile verebiliyoruz, şekeri verdikten sonra diğer yiyeceklerin de kontrollü olarak verilmesinin hiçbir sakıncası yok. Yeter ki kişi kendini kontrol edebilsin, miktar çok daha önemli, dedi.

Kocaeli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğince Başiskele ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Diyabetin Tıbbi Beslenme Tedavisinde Karbonhidrat Sayımı Yöntemi Eğitimi”nde konuşan Alphan, diyabetten milattan önce bile bahsedildiğini belirterek, o dönemden itibaren diyabetin beslenmeyle tedavi edileceğinin bilindiğini söyledi. Diyabetteki beslenme tedavisine eski dönemlerden bu yana önem verildiğini kaydeden Alphan, hastaların bunu uygulamak zorunda olduğunun altını çizdi.

Diyabet beslenmesi sağlıklı bir beslenme şekli
Alphan, diyabetlilerin “İlacı alırsak, insülini vurursak, istediğimizi de yeriz” düşüncesine sahip olduğuna dikkat çekerek, ” Yanlış bilgilendirmeler nedeniyle hastalar yasaklarla boğuşuyor. Pek çok yasakla karşı karşıya kalınca da diyetlerini uygulamamaya başlıyorlar. Halbuki diyabetteki beslenme, herkesin uygulaması gereken sağlıklı bir beslenmedir.” diye konuştu.

Diyet eziyet değildir, hiçbir zaman da olmamıştır
Karbonhidrat sayımı uygulamasının da sağlıklı beslenme için ortaya çıktığını anlatan Alphan, “Diyabetliye şekeri bile verebiliyoruz, şekeri verdikten sonra diğer yiyeceklerin de kontrollü olarak verilmesinin hiçbir sakıncası yok. Yeter ki kişi kendini kontrol edebilsin, miktar, çok daha önemli. Diyet eziyet değildir, hiçbir zaman da olmamıştır. Onun için de diyetisyenler eğitiliyor.” ifadesini kullandı.

Diyetisyen ile diyabetli hedeflerini birlikte belirlemeli
Prof. Dr. Alphan, diyetisyenin ilk muayenede hastaya 60-90 dakika ayırması gerektiğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi: “Diğer vizitlerde de 30-45 dakikalık bir süre ayırmalıdır. Bunu yapabilirsek ancak diyetisyen başarılı olabilir ya da hasta tedavi hedeflerine ulaşabilir. 1994 yılında Amerikan Diyabet Derneği ve Amerikan Diyetetik Birliği ortak kararıyla diyet tedavisi tıbbi beslenme tedavisine dönüştürülmüş. Besin tüketimi, beslenme durumunun değerlendirilmesi sonucunda bireye özgü besin ögesini saptamak gerekiyor. Diyetisyen ile diyabetli birlikte hedeflerini belirlemeli.

Anahtar Kelimeler
DiyabetşekerBeslenmeDiet
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku