Sağlık:

Çoğu cilt lekeleri zararsız olmasına karşın, dış görünüş olarak cilt lekesi olanları rahatsız edebiliyor. Yazın gelmesi ile güneş kaynaklı cilt lekelerinde artış gözleniyor. Sivilce lekeleride bu kategori içersinde değerlendirilebilir. Cilt lekelerinden kurtulmak için yapılması gerekenlerle ilgili bilgiyi haberimizde bulabilirsiniz.

Cilt lekeleri özellikle yaz aylarında hemen her yaştan kişinin karşılaşabileceği bir cilt sorunu olmakla birlikte, akla ilk gelen güneş lekeleri oluyor. Ancak, cilt lekeleri sadece güneş lekelerini içermiyor. Çiller, sivilce lekesi, yaşlılık belirtisi olan kahverengi lekeler, hamilelikte karşılaşılan lekeler, doğuştan gelen lekeler cilt lekeleri olarak adlandırılıyor. Cilt lekeleri ciltte renk farklılaşmalarının ortaya çıkmasıyla oluşuyorlar. Buna melanin pigmentinin ciltte birikmesi ve cilt lekesinin oluştuğu bölgede fazlalaşması sebep oluyor. Böylece melanin fazlalaşan yerlerde lekeler oluşuyor.

Uzun süre boyunca güneşe maruz kalınmasıyla, kalıtsal faktörler, kullanılan bazı kimyasal içerikli maddeler ve bazı ilaçlar, solaryum gibi organik olmayan bronzlaşmalar ile cilt lekeleri oluşabiliyor. Cilt lekeleri, hem erkek de hem de kadında görülen bir cilt rahatsızlığı. Kahverengi lekelerden kolay kolay kurtulmak mümkün olmasa da ciltte oluşmuş lekelerden kurtulma yöntemleri oldukça fazla. Buna göre, ilaçlar, mikrodermabrazyon, lazer uygulamaları gibi doğal ve bitkisel ürünleri de bulunuyor.

– E Vitamini yağı. E vitamini ciltte toz, hava kirliliği gibi etkenlerin sonuçlarlarını ortadan kaldırılmasına yardımcı olur, ayrıca güneş lekelerini azaltacaktır.
– Aloe Vera. Ciltte oluşan kızarıklara ve güneş lekelerini azaltmak için kullanabilirsiniz.
– Limon. Limon suyunda bulunan vitaminler güneş lekelerin açılmasını sağlar. Düzenli olarak kullanmalısınız.
– Peeling. Ciltteki lekeler, sivilce ve izleri, siyah noktalar gibi sorunlarda peeling’i devamlı uygulayıp azaltabilirsiniz. Çünkü peeling ölü derileri atıp cildinizin hava almasını sağlıyor.
– Salatalık. Cilt tedavisi için kullanılan birçok ürün salatalığı içermektedir. Salatalığı ikiye bölüp veya kabuklarını kullanarak cildinize sürün, devamlı uygulanıldığında cildinizin iyileşmesini fark edeceksiniz

Kriyoterapi. Kriyoterapi veya dondurma terapisini uygulayarak güneş lekeleri, cilt yıpranması gibi sorunlarda size yardımcı olacaktır. Güneş lekelerini sıvı nitrojenle dondurarak, cildiniz tamamen yenilenecektir.
– Lazerle güneş lekesi tedavisi. Güneş lekelerini yok etmenin bir yöntemi daha lazer uygulamasıdır. Derinizin üst kısmını soyarak veya renk hücrelerini tahrip ederek cildinizin pürüssüz görünümünü sağlamaktadır.
– Mezoterapi. Deri altına glutation, C vitamini gibi maddeler enjekte ediliyor ve leke rengi açılıyor.
– Plazma (PRP) . Lazerle birlikte kullanılıp leke tedavisinde başarılı olabiliyor. Cildi yoğun bir şekilde zenginleştiriyor ve lekelerin azalmasını veya kaybolmasını sağlıyor.
– Elma sirkesi. Elma sirkesine su ilave edip düzenli bir şekilde lekelerin üzerine sürmelisiniz. Bu işlemden bir süre kadar güneşe çıkmamanız gerekiyor.

Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cihangir Toraman, güneş lekelerinin tedavisiyle ilgili şu bilgileri aktarıyor:
“Güneş lekelerinin tedavisi, farklı lazerlerle ciltte oluşan renk değişikliklerinin kalıcı olarak giderilmesidir. Vücut dışından yapılan bir uygulamadır. Uygulama sırasında ve sonrasında cilt bütünlüğünde bozulma, yara, kanama gibi durumlar görülmez. Hasta yaşantısına kaldığı yerden devam eder. Ağrısız bir uygulamadır. Genellikle 1-2 seans içerisinde istenen etki sağlanabilmektedir. Lazer tedavisinin etkisi 2 hafta içerisinde lekelerin kaybolmasıyla ortaya çıkar.

Lazerle güneş lekesi tedavisi tek seferlik uygulamadır. Uygulama sonrasında 1 hafta boyunca direkt güneş temasından kaçınılmalıdır. Uygulama alanlarına güneş koruyucu sürülmelidir. Hastanın benzeri bir durumla tekrar karşılaşması halinde tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Şunu da belirtmek isterim; lekelerinden bir defa kurtulan hastalar, tekrar olmaması için önerdiğim tüm güneşten korunma yöntemlerini harfiyen uygularlar.”

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku