Sağlık:

Canan Karatay, geçen hafta Aydın'ın Nazilli ilçesinde, Fazla incir tüketimi öldürür sözünü söylemediğini açıkladı. Bu sözlerin basın tarafından yanlış anlaşıldığını dile getiren Canan Karatay, incir sağlıklıdır dedi.

 Basında çıkan "Fazla incir tüketimi öldürür" açıklaması üzerine AYTO başkanı Hakan Ülken bir basın açıklaması yapmıştı. Bunun üzerine Canan Karatay, sözlerinin yanlış anlaşıldığını yazılı bir açıklama yaparak basına duyurdu.

Canan Karatay açıklamasında; "Ben hayatım boyunca tek bir besin için öldürür ya da iyileştirir dememişimdir. O açıklamada kasıt incir değil birçok meyvede bulunan fruktozdur. İnsan vücudu bir okyanus gibidir, buna bir besin tek başına etki edemez. Bırakın öldürmeyi aksine doğal incirin sağlık için birçok faydası vardır, bunun için Karatay Diyeti, Karatay Diyeti'yle Yaşam Boyu Sağlık ve Karatay Mutfağı kitaplarımda da incirle yapılan 3 tane farklı tarife yerdim"

AYTO Başkanı Hakan Ülken ise olaylar sonucunda yaptığı açıklamasında şunları söyledi: "Çıkan haberler karşısında Prof. Dr. Canan Karatay bizimle irtibata geçmiştir. Basına yansıyan haberlerde sözlerinin çarpıtıldığını, incirle ilgili 'öldürür' diye bir söz sarf etmediğini bize iletmiştir. Bu durumda konu bizim açımızdan kapanmıştır.

Ayrıca şunu belirtmek isterim ki, beyanatımızda bahsettiğimiz 'Her gün 2 incir her şeye iyi gelir' ifadesindeki 2 rakamı tıpkı 'Bir avuç fındık…' da olduğu gibi bir tabir, hatta slogandır. Azlık, çokluk veya miktar ifadesi değildir. Aydın'ın başta inciri olmak üzere akla gelen hangi değeri ve menfaati varsa can damarında olmaya devam edeceğiz"

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku