Sağlık:

İtalya da bir balıkçı köyünde yaşayan halkın %10'u 100 yaşının üzerinde. Bu istatistik Amerikalı bilim insanlarının dikkatini çekmeyi başarmış. Bölgede bolca tüketilen biberiyenin uzun yaşamı desteklediği düşünülüyor.

California Üniversitesi ve La Sapienza Üniversitesi araştırmacıları, İtalya’daki bir balıkçı köyü sakinlerinin uzun ve sağlıklı yaşamasını mercek altına aldı. Yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip Acciaroli köyünde 100 yaşın üzerinde 100’den fazla kişinin yaşamasının sırrını merak eden araştırmacılar, uzun yaşamanın sırrının biberiye olabileceğini bildiriyor.

İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan, yaklaşık 1000 kişilik bir nüfusa sahip Acciaroli köyünde 100 yaşın üzerinde 100’den fazla kişi yaşaması ABD’li ve İtalyan bilim insanlarının dikkatini çekti.


Acciaroli’deki bu 100 kişi ile köyün yakınlarında yaşayan 100 yaşını aşmış diğer 200 kişinin daha bulunması üzerine araştırmacılar, bu 300 İtalyan’ı yakın takibe aldı. Araştırmaya konu olan bu insanlar üzerinde yapılan incelemelerin sonucu, California Üniversitesi tarafından internet sitesinden duyuruldu. “Uzak İtalyan köyü, sağlıklı yaşlanmanın sırlarını barındırıyor olabilir” başlıklı araştırmada, ABD’de yaş ortalaması 78 olsa da 100 yaşını geçenlerin oranının ancak yüzde 0.02’ye ulaştığını, Acciaroli’de ise 100’lüklerin genel nüfusa oranının kat kat yüksek olduğunu vurgulandı.


Köylülerin kan testleri ve gen analizi yapılacak

ABD’li ve İtalyan araştırmacılar uzun yaşamanın sırrını çözmek için epey kafa yoracağa benziyor. Öyle ki araştırmacılar, Acciaroli ve çevresindeki 300 kişilik gruba kan testleri ve gen analizi yaparak, beslenme ve hareket etme alışkanlıklarını inceleyerek uzun ve sağlıklı yaşamalarının sırrını kanıtlamaya çalışacak.


Hem sigara içiyorlar hem de kilolular

Araştırmacılar, Acciaroli köyünün yaşlılarının, birçoğu sigara içmesine ve kilolu olmasına rağmen sağlıklı bir şekilde yaşlandığına da dikkat çekerek, köy halkı arasında kalp hastalıkları ve Alzheimer riskinin de ortalamanın altında olduğunu saptadı.


Köy halkı Akdeniz diyetiyle besleniyor

California Üniversitesi San Diego Tıp Fakültesi’nden Prof. Alan Maisel, köy halkının Akdeniz diyetiyle beslendiğini ve bol miktarda biberiye tükettiğini belirterek, köyün konumu nedeniyle köylülerin uzun mesafeler boyunca yürüdüğünü ve dağlık alanda tırmandığını da bildirdi.


Kilit nokta biberiye

İtalyan La Sapienza Üniversitesi’nden Prof. Salvatore di Somma da İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Acciaroli halkının kaliteli zeytinyağı, doğal ortamda yetişmiş bitki ve otlar, taze balıkla beslendiğine dikkat çekerek, özellikle de biberiyenin bölgede yaygın olarak kullanıldığına işaret etti.

Biberiyenin bölgede yaygın olarak kullanıldığının altını çizen Salvatore Di Somma biberiye ile ilgili şu bilgileri verdi: “Biberiye burada çok yaygın. Daha önce de biberiyenin uzun yaşama katkıda bulunan metabolik etkileri bulunmuştu. Bu yüzden biberiye, üzerinde durduğumuz güçlü faktörlerden biri. Biberiyenin uzun yaşam üzerindeki etkisi hipotezlerimizden yalnızca biri ve bunu önümüzdeki 3-4 yıl içinde kanıtlayabilmeyi umuyoruz. Acciaroli’li bu insanların birçoğu onlarca yıl tarlalarda çalışmış ve bugün de halen rahatlıkla yürüyüp bisiklete binebiliyorlar."

Biberiye bitkisi en çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve hafızayı güçlendirmek için tavsiye edilmektedir.

  • Hafızayı güçlendirir Konsantrasyonu arttırır
  • Hazımsızlığı giderir Kabızlığı giderir Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kan dolaşımını arttırır
  • Beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar
  • Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir
  • Stresi azaltmaya yardımcı olur.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku