Sağlık:

Uludağ üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada balın yeni bir mucizesi ortaya çıkarıldı. Yapılan ar-ge çalışmaları sonucunda bal sirkesinin kaliteli bir şekilde elde edilmesi sağlandı. Bal sirkesinin insan vücudu üzerinde mucizevi etkileri ortaya çıktı.

Bal sirkesinin, diğer sirkelere göre farklı özellikler içerdiği, vücudu temizlediği, beyin, sinir ve sindirim sistemlerine iyi geldiğini belirten Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, “Sirke, beyin için de çok yararlı. Bağırsakların ve mide duvarlarının temizlenmesinde de oldukça etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi. Peki Bal sirkesi nedir? Bal sirkesi nasıl yapılır? Bal sirkesi nasıl kullanılır?

Uludağ Üniversitesi Arıcılık Araştırma ve Geliştirme Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Ercan Dülgeroğlu, arılar üzerine yaptığı araştırmalar sırasında, sirkesini üretme fikrinin akıllarına geldiğini belirterek, 5 yıllık bir çalışmanın sonucunda bal sirkesinin hazır hale geldiğini kaydetti. Bal sirkesinin, diğer sirkelerden daha meşakkatli bir yapım sürecine sahip olduğunu vurgulayan Dülgeroğlu, “Çok dikkatli davranmak gerekiyor. Sirkeyi yapacağınız kapların da çok temiz olması lazım. Ağaç fıçılar, cam kaplar kullandık. Fakat uzun sürelerde bekledi çünkü bizim kullandığımız metot, geleneksel ev fermantasyonu. Sirke yapımında beyaz sirke veya ‘sirke ruhu’ denilen asitleri kullanmadık. Dolayısıyla organik bir çalışma tarzını benimsedik.” dedi.

Bal sirkesinin iyi olduğunun habercisi tatarcık sinekleri

Dülgeroğlu, bal sirkesinin iyi olduğunu tatarcık sinekleri sayesinde anladıklarını belirterek, “Sinekler uçuşmaya başladığı zaman, sirke artık kendini yola koymuştur. Ondan sonra da sirke ağzınıza güzel bir tat ve koku verdiği zaman, sirkenin temizlik aşamalarına geçersiniz. İkinci safhada, içindeki bal mumu, sinek artıkları ve diğer tortu bırakan malzemeleri bir kere süzüp sirkeyi tekrar dinlendirmeye alırsınız” diye konuştu.

Bal sirkesi diğer sirkelerden çok farklı

Bal sirkesinin, diğer sirkelere göre üstün farklılıklarının olduğuna dikkati çeken Dülgeroğlu, şunları kaydetti: “Arılar balı yaparken, bütün çiçek ve ağaçlardan nektar topluyorlar. Dolayısıyla elma sirkesi yaparken elmadan istifade ediyorsunuz ama bal sirkesinde, bütün meyvelerden toplanan, farklı özellikleriyle bir araya gelip bütünlük oluşturan baldan yapmış oluyorsunuz. Dolayısıyla diğer bütün sirkelere göre, bal sirkesinin üstün bir vasfı var. Bal sirkesini ağzınıza aldığınız zaman, bütün içinizi yaktığını hissediyorsunuz. Ama daha sonra nefes vermek ihtiyacı duyduğunuz zaman, bütün ağzınızdan çıkan kokunun, bal olduğunu hissediyorsunuz. Dolayısıyla bu size gösteriyor ki, bal sirkesi diğer sirkelerden tamamen farklı.”

“Damarlarda temizlik yapıyor”

Dülgeroğlu, bal sirkesinin en önemli özelliğinin, vücudu temizlemesi olduğunu belirterek, “Sirke vücuda alındığı zaman, vücuttaki sularla birleşir. Böylece alkali ortamlar oluşur ve hücre duvarları arasındaki geçirgenlik artar. Dolayısıyla, vücut içindeki bütün dolaşım sistemleri, çok rahat bir dolaşıma tabi tutulur. Böylece vücut içinde atılamayan ve biriken maddeler, ter yolu ve idrar yollarıyla dışarı atılabilir. Yani diyebiliriz ki, damarların içinde temizlik yapıyor.” Diye konuştu.

Sirkenin, sinir sistemleri üzerinde de çok etkili olduğunu anlatan Dülgeroğlu, “Sirke, beyin için de çok yararlı. Bağırsakların ve mide duvarlarının temizlenmesinde de çok etkili olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.” dedi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku