Sağlık:

Genetik tanı yöntemiyle doku uyumu tam olan hastalıksız embriyo seçilerek uygulanan tüp bebek yöntemi ile hamile kalan Bulgaristanlı anne ,2 yaşındaki akdeniz anemisi hastası oğluna kardeşinin tedavi ve umut olacağı için mutlu olduğunu ifade etti.

Akdeniz anemisi taşıyıcısı Bulgaristanlı çiftin , bebeklerine 6 aylıkken akdeniz anemisi teşhisi kondu. Çift taşıyıcı olduklarını işte ozaman öğrendi.Bu gün 2 yaşındaki çocuklarının tedavisi için çabalayan anne baba tüp bebek yöntemi ile tekrar çocuk sahibi olacak ve yeni doğacak bebekleri abisinin tedavisinin umudu olacak.

Bulgaristanlı Atoaneta ve Angel  Angelov çifti ikisinin de akdeniz anemisi taşıyıcısı olduklarını anne ilk bebekleri Antonos 'a hamileyken öğrendiklerini açıklayarak "Eşimde taşıyıcı olduğu için, hasta çocuk sahibi olma ihtimalimiz yüzde 25'ti. Maalesef çocuğumuz doğduktan 6 ay sonra hasta olduğunu öğrendik" dedi. 

Uzun süre hastalık ve tadevisi ile ilgili araştırma yapan çift ünlü hekimlerle görüşüp donör bankasına başvurma gibi yöntemlere başvurmasına rağmen aratırmaları sonucu başka bir seçenekleri daha olduğunu öğrendiklerine onlara umut verdi. Tecrübelerini ve duygularını ifade eden anne şöyle devam etti.

" Araştırmalarımız sonucu tüp bebek yöntemini kullanarak kurtarıcı kardeş yapma yoluna gittik. bu yüzden tamamen umudumuzu yitirmedik. Doğacak olan çocuğumuz da ağabeyinin tedavisi ve  kurtarıcısı olacağı için çok mutlu bir çocuk olacak diye düşünüyorum. Çiftelere tavsiyemiz, gebelikten önce mutlaka testlerini yaptırmaları."

Bahçeci Fulya Tüp Bebek Merkezi hekimlerinden Op. Dr. Güvenç Karlıkaya tarafından yapıldı. Karlıkaya, bu şekilde kurtarıcı bebeklerin doku uyumunun çok önemli olduğunu belirtriken şunları ekledi.

Karlıkaya, anne Angelova'ya ikinci tüp bebek uygulamasında, doku uyumu ve hastalık taşımayan tek bir embriyoyla nakil yaptıklarını anlatarak, şunları kaydetti: 

"Yaptığımız tedavide  başarılı olduk. Bu işlem bir ya da birkaç hücreyle yapılan bir uygulama. Bunun mutlaka annenin gebe kalmasından sonra amniyosentez yöntemiyle anne karnından alınacak sıvıdaki yüzlerce hücrede kanıtlanması gerekiyor. 1 ay önce de bu işlemi yaptık. Yaptığımız işlemin doğru olduğunu, yani bebeğin hem sağlıklı hem de ağabeyiyle uyumlu olduğunu gördük. Şimdi gebeliği gayet sağlıklı olarak devam ediyor." 
 
Hastalıksız ve mükemmel uyumu yakalamak gerektiğinin de altını çizdi.Ayrıca bu şekilde kurtarıcı tedaviler için tüp bebek nakilleri başka hastalıklarda uygulanan bir yöntem olarak karşımıza çıktığı aktaran Karlıkaya, lösemi ve bunun gibi kanser türleri yada kas hastalıklarında kullanabileceğimiz bir yöntem diye ekledi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Sağlıklı beslenerek diyabetin önüne geçmek...
International Journal of Food Sciences and Nutrition dergisinde yayınlanan çalışma, inflamasyon biyoişaretleri...

Haberi Oku