Son günlerde Dünya kamuoyu yaşanan terör saldırılarını kınamak ,Dünya liderleriyle Cumhuriyet yürüyüşü düzenlemek gibi konularla meşgul. Bu saldırıda insanların yaşama özgürlüğü ellerinden alınmış durumdadır. Her nekadar müslüman toplumların değer yargılarına tahrik edici saldırılarda bulunmuşlarsa da bunun karşılığı olarak yaşama haklarının gasp edilmesi tam bir vahşettir.


Yaşanan bu acı trajedi ile ilgili düşüncelerimi yazdıktan sonra...

Asıl içimde soru işaretleri uyandırdan bölüme geçmek istiyorum.


Hoşgörüyü , sevgiyi, kardeşliği, paylaşmayı öğreten dinimiz, vahşetlerle ve katliamlarla yan yana anılıyor. Bunu fırsat bilen ve kendilerini özgürlükçü, insan haklarına saygılı, kişiler olarak tarif etme cüretini gösteren bir kesim. Fütursuzca* İslam dinine mensup kişilere hakarete varan yazılar yazıyorlar. Saldırılarda bulunuyorlar. Akıl seviyeleri üzerinde aşağılayıcı ithamlarda bulunup dalga geçiyorlar. Bu davranışlar İnsan hak ve özgürlükleri içersinde bulunan din ve inanç özgürlüğü maddesi ihlal ediliyor. Bunlarla sosyal medya üzerinde karşılaştıkça huzursuzluk hissediyorum.


Diğer taraf da sütten çıkma ak kaşık değil malesef,


Onlarda karşı tarafın değer yargılarına saldrıyor. Hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi ön plana çıkartan yüce dinimizi savunurken. Karşı tarafın yaşama düzenine, inancına karışıyor. Daha ölmeden onu cehenneme yolluyor.Bunu yaparken hükmüde kendi veriyor .Aynı alaycı tavırla kişisel hakaretlerde bulunuyor. Tartışmayı küfürleşmeye kadar vardırıyor. Sonra hırslarını alamayıp tehditler savuruyor. Burada da düşünce özgürlüğü yanı sıra din ve inanç özgürlüğü ihlal ediliyor.


Bu iki kesimde aynı şeyi yapıyor aslında , inandıkları değer yargılarına sahip çıkıyorlar ve onu korumak için karşı tarafa zarar verici silahlarını çekiyorlar.


Şimdi kendime soruyorum ya ben nasıl davranmalıyım.


İki kesimden de yazılan saldırı dolusu içeriklere kızmamak elde değil.


Karşı taraf beni incitti diye hemen onun değer yargılarına saldırmamalıyım. Bu saldırıları yapanların provakatörler olabileceği gerçeğini aklımdan çıkarmamalıyım. Haklarımı yasal yollarla aramalıyım. Sosyal medyada paylaşılan her resmin her videonun kolaylıkla manipule edilebileceğini unutmamalıyım.İnsanların kişsel çıkar sağlamak için inanç tacirliği yaptığını aklımdan çıkarmamlıyım.


Radikalleşmemeli, normalleşmeliyim.


*Fütursuzca: Önemsemeyerek, aldırmayarak

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Duygu 5 yıl önce

bu gergin ortamda nasıl tarafsız kalabiliriz insanlar saldırının arkasına birlik olup karikautlerı yayınladı.