Politika:

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Milletvekili arkadaşlarım da Sayın Baykal'ın Meclis Başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum. Arkadaşlarımızla değerlendirdik. Umarım Türkiye için hayırlı olur Kendisi lütfedip bizim teklifimizi kabul ettiler. Kendisini aday göstereceğiz. Arzu ederiz ki diğer siyasal partilerde aynı olgunlukla davransınlar. Kuşkusuz herkesin adayı olacaktır. Onlara da saygı duyuyoruz. Ama sonuçta ortak aklın galip gelmesini istiyoruz Geçici Meclis Başkanı ve CHP Antalya Milletvekili Baykal: Arkadaşlarımız böyle bir öneriyi düşündüler, kendilerine teşekkür ederim. Bu düşünceyi harekete, hayata geçirirler, girişimlerini yaparlar ise o noktada tekrar yine birlikte konuşur, değerlendiririz. Ben bundan onur duydum Artık 'dediğim dedik' dönemi yok. Uzlaşacağız, işbirliği yapacağız, birbirimizi ikna edeceğiz

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Milletvekili arkadaşlarım da Sayın Baykal'ın Meclis Başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum. Arkadaşlarımızla değerlendirdik. Umarım Türkiye için hayırlı olur" dedi. 

Kılıçdaroğlu, parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından TBMM'ye gelerek, geçici Meclis Başkanlığı görevini yürüten partisinin Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile görüştü. 

Kemal Kılıçdaroğlu, yaklaşık yarım saat süren görüşmenin ardından gazetecilerin Meclis Başkan adaylığını hatırlatarak, "hayırlı olsun diyebilir miyiz?" demeleri üzerine, "Tabii bence hiçbir sakıncası yok" karşılığını verdi. 

Baykal'ın demokrasiye bağlılığı konusunda hiç kimsenin kaygısı olmadığının altını çizen Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal'ın kurallara inanan, Cumhuriyetin değerlerine önem veren, Türkiye'ye bağlılığını herkesin bildiği bir kişi olduğunu ifade etti. 

-"Bunun koalisyonla bir ilgisi yok"

Kılıçdaroğlu, Baykal'ın şu an Geçici Meclis Başkanlığı görevini yürüttüğüne işaret ederek, "Umarız bu geçici görevi sürekli hale dönüşmüş olur. Milletvekili arkadaşlarım da Sayın Baykal'ın Meclis Başkanı olarak aday olmasını istiyorlar. Kendisinden bu konuda ricada bulundum. Arkadaşlarımızla değerlendirdik. Umarım Türkiye için hayırlı olur" diye konuştu.

Meclis Başkanlığı adaylığının oluşabilecek bir koalisyonun habercisi olup olmadığının sorulması üzerine Kılıçdaroğlu, "Hayır. Bunun koalisyonla bir ilgisi yok" yanıtını verdi. 

-"Meclis Başkanlığı önerisinden büyük kıvanç duydum"

Baykal da Kılıçdaroğlu'nun kendisinin anlayışına ilişkin sözlerine teşekkür etti.  Sözlerine devam ederken "Geçici Genel Başkanlık" ifadesini kullanan Baykal'ın bunu ikinci kez yaptığını söylemesi gülüşmelere yol açtı.

Deniz Baykal, "Böyle 20 yıla yakın süre dilini ona göre alıştırmış bir insanın Meclis Başkanlığı'na dilini döndürmesi çok kolay olmuyor. O bakımdan ben herkesin anlayışla karşılamasını rica ediyorum. Ama bundan sonra inşallah olmaz" dedi. 

Kılıçdaroğlu da gülümseyerek, "İnşallah sürekli olunca bu sorunlar da aşılacaktır" ifadesini kullandı. 

Baykal, Kılıçdaroğlu'nun geçici Meclis Başkanlığı görevini sürekli hale dönüştürme konusunda yaptığı öneriyi ve değerlendirmeyi büyük bir kıvançla dinlediğini belirterek, kendisine ve partisine teşekkür etti. 

Baykal şunları kaydetti:

"Kendimi Türkiye'ye ilkelerim, inançlarım doğrultusunda hizmet etmekle yükümlü sayıyorum. Gücüm yettiğince her noktada, inandığım ilkelere, değerlere yönelik olarak çalışmak, benim boynumun borcudur. Bu konuda bir görev talep edildiği zaman bunu elbette imkanlarım ölçüsünde değerlendirmek isterim. Meclis Başkanlığı da en onurlu, en yüksek sorumluluk gerektiren bir görev, merci, makamıdır. Bu öneriden büyük kıvanç duydum."

-"Görevimi yapmaya çalışacağım"

Geçici Meclis Başkanlığı görevinin yeni başkan seçilinceye kadar devam edeceğini anımsatan Baykal, bu görevi tarafsızlık içinde sürdüreceğini vurguladı. Baykal, "Adaylık önerilerini değerlendirirken bir yandan yürütmekte olduğum görevin bana yüklediği tarafsız, herkese eşit davranma sorumluluğunu da unutmuyorum. O doğrultuda davranmaya da devam edeceğim" dedi. 

Bu anlayışının sonucu CHP'nin bugün yapılacak Meclis Grup toplantısına katılmayacağına işaret eden Baykal, şöyle devam etti:

"İlk kez böyle bir toplantıya katılma imkanından yoksun olduğumu düşünüyorum. Bu benim için de çok yeni bir durum. Bundan özel bir noktaya geçtiğimi anlıyorum. Partimle ilişkimi de daha tarafsız, daha adil bir şekilde götürme yükümlülüğü içinde, daha şimdiden geçici başkan olarak da girmiş durumdayım. Görevimi yapmaya çalışacağım. Arkadaşlarımız böyle bir öneriyi düşündüler, kendilerine teşekkür ederim. Bu düşünceyi harekete, hayata geçirirler, girişimlerini yaparlar ise o noktada tekrar yine birlikte konuşur, değerlendiririz. Ben bundan onur duydum"

Gazetecilerin Meclis Başkan adaylığı için başvurunun ne zaman yapılacağı sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu ve Baykal başvurular için Meclis İçtüzüğü'nde belirlenen süreyi hatırlattılar ve bu takvim içinde başvurunun yapılacağını söylediler. 

"Diğer partilerden destek arayışınız olacak mı?" sorusuna da Baykal, "Aday haline dönüşürsem elbette bu adaylığı değerlendirecek bütün kişilere, kuruluşlara anlayışımı aktarmaya, onların sorularına cevap vermeye, onlarla da işbirliği içine girmeye önem vereceğim. O doğrultuda davranacağım. Böyle olması güzel. İçine girdiğimiz bu yeni dönemin karakteri bu. Artık 'dediğim dedik' dönemi yok. Uzlaşacağız, işbirliği yapacağız, birbirimizi ikna edeceğiz. Bunu bu aşamada da Meclis Başkanlığı konusunda da yapacağız. Bundan sonraki aşamalarda da eminim partilerimiz böyle bir işbirliği ihtiyacının gereğini yerine getireceklerdir" değerlendirmesinde bulundu. 

-"Parlamentoya baktığımızda da Sayın Baykal'ın öne çıktığını görüyoruz"

Kılıçdaroğlu da Meclis Başkanlığı için parlamentoya ve parlamenter sisteme inanmanın, birikimin, politik deneyimin, tarafsızlığın gerektiğini ve CHP olarak bu kriterlerin hepsini düşündüklerini kaydetti. 

Baykal'ın Geçici Meclis Başkanı görevini yürütürken CHP Grup toplantısına katılmayacağını söylediğine işaret eden, bunun tarafsızlığın bir göstergesi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:   

"Bizim de arzu ettiğimiz bu. Makama seçilecektir ama seçildikten sonra tarafsızlığını, parlamentonun itibarını, saygınlığını koruyacaktır. Parlamentonun sağlıklı çalışmasını arzu edecektir. Devlet sistemi, yapısı içinde yerini, konumunu bilecektir ve o çerçevede hareket edecektir. Dolayısıyla biz bütün bu ayrıntıları düşündük ve parlamentoya baktığımızda da birikim olarak, deneyim olarak Sayın Baykal'ın öne çıktığını hepimiz biliyoruz ve görüyoruz. O nedenle kendisi lütfedip bizim teklifimizi kabul ettiler. Kendisini aday göstereceğiz. Arzu ederiz ki diğer siyasal partilerde aynı olgunlukla davransınlar. Kuşkusuz herkesin adayı olacaktır. Onlara da saygı duyuyoruz. Ama sonuçta ortak aklın galip gelmesini istiyoruz." 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku