Politika:

Ülkede 2011 yılındaki iki terör saldırısının faili Anders Behring Breivik, 36 yaşında lise eğitimini tamamlayarak üniversiteye başvuruda bulundu

OSLO (AA) - Norveç’te 2011 yılının Temmuz ayında düzenlediği iki terör saldırısı ile 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik, 36 yaşında lise diplomasını alarak üniversite eğitimine başlamak için Oslo Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü'ne başvurdu.

Breivik’in 1998 yılında lise eğitimini yarıda bırakarak ayrıldığı Oslo Ticaret Okulu’nda gerekli derslerini tamamlayıp diplomasını aldığı ve üniversiteye başvurduğu öğrenildi.

Konu ilgili açıklamada bulunan Breivik’in avukatı Oystein Storrvik üniversitenin başvuruya 20 Temmuz’da cevap vereceğini bildirdi.

Oslo Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Dag Harald Claes yaptığı açıklamada, Breivik'in üniversitede okumak için kabul edilse dahi eğitimini tamamlayıp diplomasını alamayacağın, 9 bölümden oluşan derslerin 5 bölümünde öğrencilerin üniversitede yapılacak seminerlere ve yüz yüze toplantılara katılmaları gerektiğini ifade etti.

Oslo Üniversitesi Rektörü Ole Petter Ottersen de yaptığı açıklamada, Breivik’in hükümlülük hali devam ettiği sürece üniversite kampüsüne giremeyeceğini ve personel ve öğrencilerle görüşemeyeceğini belirtti.

Norveçli terörist Anders Behring Breivik 2011 yılının Temmuz ayında başkent Oslo’da ve Norveç’e bağlı Utoya adasındaki gençlik kampına düzenlediği terör saldırılarında toplam 77 kişiyi öldürmüş ve 242 kişiyi yaralamıştı.

Norveç’te idam cezası kaldırıldığı için en uzun hapis süresi olan 21 yılla cezalandırılan Breivik’in bu cezasının müebbet hapse çevrilmesinin önü halen açık tutuluyor.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku