Politika:

Bu kişinin Tuğrul Türkeş asıl görevi, MHP'nin siyasal iradesini bu kirli suya, tezgaha bulaştırmaktır MHP'li bir üyemiz seçim hükümetinde yoktur. Yapılacak atama MHP'li bir üye ataması olmayacaktır

TBMM (AA) - MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, "Bu kişinin (Tuğrul Türkeş) asıl görevi, MHP'nin siyasal iradesini bu kirli suya, tezgaha bulaştırmaktır" dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, son zamanlarda yaşananların "AK Parti'nin tek korkusunun MHP olduğunu gösterdiğini" savundu.

Siyasi partilerin iradesini dolanarak kişilere bakanlık teklif edilmesine ilişkin, "Güneş Motel" benzetmesi yapıldığını anımsatan Vural, "Artık Sarayın adı değişmiş ak motel olmuştur. Bundan sonra ak motel olarak adlandırılacak ve bu simge tarihe not düşülmüş olacaktır" diye konuştu.

"Davutoğlu, bir partinin iradesi ortadayken bu partiye üye milletvekiline bakanlık teklif ederek nasıl siyasi ahlaktan yoksun siyaset takip edeceğini göstermiştir" ifadesini kullanan Oktay Vural, "Davutoğlu'nun görevini kabul edenler, 46 yıldır şerefli bir mücadele sürdüren MHP'nin verdiği görevi reddetmişlerdir" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun "Siyasette satış borsası açtığını, birilerinin de bu borsada yerini bulduğunu" belirten Vural, şunları söyledi:

"MHP'nin iradesini yok sayarak böyle bir girişimde bulunmak darbeci girişimdir ve siyasi partileri yok saymaktır. Bu kişinin asıl görevi, MHP'nin siyasal iradesini bu kirli suya, tezgaha bulaştırmaktır. Asıl yapılmak istenen, MHP'nin siyasal iradesinin, AKP'nin PKK ile işbirliğinin üstünü örtmek amacıyla kullanılmak istenmesidir." 

MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş'in tedbirli olarak kesin ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevki konusunda bilgilendirmeyi TBMM Başkanlığı'na yaptıklarını ve TBMM Başkanlığı'ndan bu durumu ilgili yerlere iletmesini istediklerini aktaran Vural, disiplin kurulu süreciyle birlikte Tuğrul Türkeş'in MHP'yi temsilinin ortadan kalktığını ve MHP adına, partili olarak görev üstlenemeyeceğini bildirdi. 

Vural, "Hala MHP'ye üye sıfatını taşıdığını iddia etmek, asıl amaç ve hedefin, MHP'nin siyasal iradesi olduğunu göstermektedir. Bu kumpası kurarak başarılı olacağını zannedenlere rahmetli Başbuğ'umuzun bir sözünü hatırlatmak istiyorum, Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar tayin eder. MHP yerine milletvekillerine bakanlık teklifiyle, bir namertlik peşinde koştuğunuz açıktır. Bu kumpası yapanlar namertlerdir. Dik durmayı bile beceremediniz. İşiniz gücünüz fitne, işiniz gücünüz sarı zarf" diye konuştu.

Oktay Vural, eleştirilerini şöyle sürdürdü:

"MHP'li bir üyemiz seçim hükümetinde yoktur. Yapılacak atama MHP'li bir üye ataması olmayacaktır. Madem çok istiyorsun MHP'yi, 4 ilkemize 'evet' deseydin. Böyle ahlaksızlık olmaz."

-"Tarih bunu yazmıştır"

Başbakan Davutoğlu'nun "Tarih 'hayır hayır' diyenleri yazacaktır" dediğini anımsatan Vural, şunları söyledi:

"Sayın Davutoğlu, tarih Dolmabahçe'de PKK'nın on maddesine 'evet' deyip MHP'nin vatanın ve milletin bekası için şart koştuğu 4 maddesine 'hayır, hayır, hayır' diyenleri yazmıştır zaten. Dolmabahçe'de bunu kabul edenler, MHP'nin milli devletine, yolsuzluk ve rüşvetle mücadelesine, Çözüm Sürecini sonlandırma talebine, Parlamenter demokrasiyi rafa kaldıran zihniyete 'dur' denmesine 'hayır' demiştir. Tarih bunu yazmıştır. 'Yazacaktır' değil tarih sizi yazdı."

-"Yıldırım gibi giden Tuğrul"

Oktay Vural, Tuğrul Türkeş'in bakanlık teklifini kabul etmesiyle ilgili bir soruya, "MHP'nin böylesine siyasal iradesi varken hala bunu temsil konusundaki ısrar, aslında bu kişinin hangi görevle AKP tarafından atandığını ortaya koyuyor" karşılığını verdi.

Geçici Seçim Hükümeti'nde görev alacak bağımsız bakanların Meclis Genel Kurulu'nda ilk birleşimde yemin edebileceğini, bununla ilgili bir sürenin öngörülmediğini kaydeden Vural, ancak yeminin kısa sürede tamamlanması daha doğru olacağını vurguladı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Celal Adan'ın, düzenlediği basın toplantısında, Tuğrul Türkeş'in soyismini kullanmadığının anımsatılması üzerine Vural, "Aslında doğru bir tavır. Türkeş soyisminin siyasi kumpasın bir parçası olarak kullanılmasından teessüf ediyorum. Davutoğlu'nun çağrısına yıldırım gibi giden bir Tuğrul var. Türkeş soyisminin mirası çerçevesinde hareket etmemektedir" diye konuştu.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku