Politika:

Bildirgeden: Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulunun anayasal seçim hükümetinde yer alınması kararını onaylamıştır. Bizim açımızdan, seçim hükümeti de bir mücadele alanıdır

ANKARA (AA) - HDP Parti Meclisi (PM) sonuç bildirgesinde, "Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulunun anayasal seçim hükümetinde yer alınması kararını onaylamıştır. Bizim açımızdan, seçim hükümeti de bir mücadele alanıdır" ifadesine yer verildi. 

HDP'nin dün gerçekleştirilen PM toplantısının ardından açıklanan sonuç bildirgesinde, Lice, Varto, Silvan, Yüksekova ve Cizre'de yaşananlara işaret edilerek, Yüksekova'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesiyle, "Şehre giren özel komando birliklerinin evlere saldırması sonucunda sivillerin hayatını kaybettiği" iddia edildi. 

Olayların ardından sivil toplum örgütleri ve milletvekili heyetlerinin ilçeye girişlerinin engellendiği ve haberleşme imkanlarının sınırlandırıldığının savunulduğu bildirgede, bölge halkının göçe zorlandığı ileri sürüldü. 

AK Parti'nin "Türkiye'yi savaş ortamına sürüklediği" ifade edilen bildirgede, Türkiye halklarının savaşa ve kayıplara tahammülü kalmadığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"KCK yetkilileri tarafından yapılan 'karşılıklı ateşkese evet' açıklaması, ellerin tetikten çekilmesi yolunda önemli bir adımdır. Hükümet bu açıklamalara karşılık vermeli ve gereğini yerine getirmelidir. Büyük acılara ve ağır bedellere neden olmuş 'sonuna kadar savaş' çizgisini terk ederek Kürt sorununun diyalog ve müzakere ile çözüm çizgisine dönmelidir. Bir kez daha vurguluyoruz ki barış, seçimden önemlidir. Barış mücadelesi, parti örgütlerimizin önündeki en acil gündemdir. 'Sonuna kadar savaş' diyen saraya karşı, 'Sonuna kadar barış' diyoruz."

Hopa'da yaşananların bir doğal afet değil, siyasi felaket olduğu vurgulanan bildirgede, arama kurtarma çalışmalarında da çok ciddi zafiyet yaşandığı ifade edildi.

Bildirgede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Sarayın ve AKP'nin dayatması sonucunda gündeme gelen 1 Kasım seçimlerinde bu kez bizleri, Meclis'e taşımakla kalmayacak, halkların demokratik iktidarının yolunu da açacağız. Kalıcı barışın da köklü demokratik çözümün de adresi HDP'dir. Yaşanmakta olan yönetim krizinin demokratik siyasi alternatifi de HDP'dir. Halklarımızı, kendimizi, kentimizi, ülkemizi birlikte yönetmeye çağırıyoruz. Parti Meclisimiz, Merkez Yürütme Kurulunun anayasal seçim hükümetinde yer alınması kararını onaylamıştır. Bizim açımızdan, seçim hükümeti de bir mücadele alanıdır. Bakanlarımız, saray darbesine ve AKP'nin savaş politikalarına karşı barış, demokrasi ve adalet mücadelesini sürdüreceklerdir."

 Parti Meclisinin 1 Kasım seçimlerindeki adaylıklar için merkez yoklaması yöntemini benimsediği ve aday belirlemeleri için MYK'ya yetki verdiği belirtilerek, "Geçici AKP Hükümeti'nin 'yangından mal kaçırırcasına' Meclis'e gönderdiği Irak-Suriye savaş tezkeresine Meclis grubumuz 'Hayır' diyecektir" bilgisi de paylaşıldı.

Anahtar Kelimeler
HDPPM Sonuç Bildirgesi
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku