Politika:

TBMM (AA) - CHP,  yükseköğrenim gören öğrencilerin barınma sorununun çözümlenebilmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve arkadaşlarının imzasıyla hazırlanan önerge, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. 

Önergenin gerekçesinde, son yıllarda sayıları hızla artan devlet ve vakıf üniversitelerine karşın, Kredi ve Yurtlar Kurumu bütçelerine yeterince ödenek ayrılmadığı için öğrencilerin yurt problemi yaşadığı ifade edildi. 

Vakıf üniversitelerinde yaklaşık 276 bin 118 öğrencinin öğrenim gördüğü, bu üniversitelerin yurt kapasitesinin ise 8 bin civarında bulunduğuna işaret edilen önergede, şunlar kaydedildi:

"Vakıf üniversitelerindeki 200 bin öğrenci diğer yurtlarda kalmaktadır. Vakıf üniversitelerinin öğrencilerin barınma sorunu konusunda yeterince duyarlı olmadıkları açıkça görülmektedir. YÖK tarafından bugüne kadar izin verilen vakıf üniversitelerine bir program dahilinde, kendi kapasitelerine yetecek yurt yapımının sağlanması veya öğrenci kapasitelerine göre yapacakları yeni yurt binalarının Kredi ve Yurtlar Kurumu'na tahsis edilmesinin öncelikle sağlanması temel amaç olmalıdır. Ülkemizde yükseköğrenim gören öğrencilerimizin en önemli sorunlarından biri olan barınma sorununun etkili ve kalıcı yöntemlerle çözümlenebilmesi için Meclis Araştırması açılması elzemdir."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

MHP lideri Devlet Bahçeli:Üzüntümüz çok...
MHP lideri devlet bahçeli 13 Mart 2016 günü Ankara da yaşanan terör saldırı ile ilgili bir basın açıklaması...

Haberi Oku