KURUMSALLAŞABİLEN AİLE ŞİRKETLERİ

          Aile şirketlerinde, kurumsallaşmanın başarılabilmesi  ve bunun sürdürülebilir kılınması için sadece nesilden nesile geçiş sürecinde ortaya çıkan problemleri çözmekle kalmayacak aynı zamanda şirketinizin kurumsal varlığını  korumak büyüme hedeflerini gerçekleştirmek içinde kuvvetli bir zemin hazırlamış olacaktır. Kurucu ebeveynlerden ,çocuklara veya sonraki kuşaklara aktarılması sırasındaki süreci yönetmedeki  kararlar ,yol haritası çizmek ,aile şirketinizin sürekliliğinde, değerinde uzun vadedeki planlarınızın gerçekleştirilmesi yolundaki hedefinizde büyük rol oynayacaktır. Hedeflerinizin net, tutarlı bağımsız ve esnek olması yani şartlar değiştikçe planlarınız  da değişebilir,  bu sürecin yönetilmesinde işinizi kolaylaştıran unsurlar olacaktır.

Aile şirketlerinde yaşanan en önemli sorun nedir? Dediğimizde bu konuda tecrübe sahibi insanların vereceği ortak yanıt şöyle olacaktır. Hem geleneksel aile şirketi kültürünü sürdürmek hem büyüme hedeflerini gerçekleştirme isteklerinin çakışması ve tabi ki plansızlık.  Bu sorunları görüp kurumsallaşma zamanlamasını ayarlayan şirket başarı öykülerini hepimiz duymuşuzdur.Aile şirketi büyüdükçe  ve genişledikçe sorunları da artıyor.  Kurumsallaşma çalışmasını hemen her aile şirketi bir şekilde deneme uygulama yoluna gitmektedir. Ancak bunun pek çok aşaması ve kriteri var. bunların herbiri sağlanmadan genellikle işe yaramayacaktır. İlk soru yenilenmek mi eski geleneği sürdürmek mi?  İş size hizmet mi edecek? Yıllardır elinizde tuttuğunuz kontrolü paylaşabilecek misiniz? Dünyada başarısız örneklere bakıldığında maalesef kurucuların kontrolü bırakamamasının olumsuz sonuçlanan denemelerin başında geldiği görülmüştür. Bu konuda uzman kaynakları araştırdığınızda şirketlerin uzun yaşamalarında,

  • -       oluşturulan kurumsallaşma modelini uygulamak ve ilerletmek birinci sorunu aşmak demek,

  • -       bundan sonra jenerasyonlar arası başarılı ve zamanında aktarımlar

  • -       titizlikle gerçekleştirilen  görev paylaşımları, yeteneklere uygun iş tanımları

  • -       oluşturan aile anayasasına riayet etmek ve alınan kararları uygulamadaki kararlılık

  • -       şirket kültürü ve sisteminin sağlam oluşturulması,

  • -       değişime ayak uydurabilmeyi başarma gücü,

  • -       sorumluklukları üstlenme becerisi

  • -       iyi iletişim kurma yoluyla görüş birliğe varmak ve bu konu da kararlılık göstermek

  • -       yenilikler ve projeler için mücedele vermede kararlı olmak

  • -       kurula bağımsız üye almak

 

Kurumsallaşmaya yönünü doğrultmuş aile şirketleri için sistem ve ilkeler sorunu çözülmüş demektir.Artık şirket belirli bir vizyona sahiptir. Net ve matematiksel hedefleri vardır.Sistem ve ilke problemlerini aşmıştır.Tüm kararlar yazılı olarak kayda alınır. Tartışılıp sonuca varılan konularda birliktelik sağlanmıştır. Yöneticiler gereksiz ayrıntılarla uğraşmak yerine, stratejik kararları alma yönünde kaliteli zaman harcarlar.Her birim kendi uzmanlığı yönünde çaba harcar ve verimlilik artar.

Globalleşmenin sonucu , aile şirketlerinde kurumsallaşmayı ve vizyon değiştirmeyi mevcut durumda zorunlu kılmaktadır. Yapılan düzenlemelere ve değişen dünyaya ayak uydurabildiğiniz sürece  yarattığınız şirketinizi, işinizi, bilgi ve deneyimlerinizi diğer nesillere aktarmanın gururunu yaşayabileceksiniz.

 

 

 

 

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×