Gündem:

YÖK 'ün yaptığı değişiklikle YGS de baraj puanları yükseltildi. Bu değişiklikle YGS de baraj 140 dan 150 puana yükseltildi. YGS 'de 160 barajı 2016 dan itibaren uygulanmaya başlanacak. Bu 10 puanlık artış için öğrenciler 4 net daha fazla yapmak zorunda kalacak.

 YÖK 'ün yüksek öğretimde kalitenin artması için yaptığı çalışmalara bir yenisi eklendi. Baraj puanlarını arttırarak üniversitelerde eğitim görecek öğrencilerin bilgi düzeylerini arttırmayı hedefliyor.

YGS, Ön Lisans, Açıköğretim Ön Lisans ve Lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programlara girişte kullanılıyor. Ayrıca Lisans programlarını tercih edebilmek için öğrencilerin alması gereken 180 puan değiştirilmedi. 180 puan barajı %20 başarıyı temsil ediyor. Uygulamadan önce 140 baraj puanı ise %10 luk başarı puanını temsil ediyordu.Oran yapılan değişiklikle beraber %12.5 başarı oranına yükseltilmiş oldu. Bu artışla YÖK üniversitelerde başarı oranını yükseltmek istiyor.


Bilindiği üzere Tıp, Hukuk, Mühendislik ve Mimarlık programları için sıralama tabanı getirilmesi ile ilk defa taban puanlar yükseltilirken, bugün kabul edilen yeni uygulama ile 2016 ÖSYS kılavuzunda ön lisans, açıköğretim ön lisans ve lisans programları ile özel yetenekle öğrenci alan lisans programları için de 150 baraj puanı uygulanmaya başlayacaktır.

Son yıllarda artan ön lisanstan lisansa geçiş kontenjanları ön lisans programları için aranan yetkinliğin önemini daha da artırmıştır. Alınan bu karar ile ön lisans programları için girdi esaslı bir iyileştirme yapılmıştır. Bu karara eğitim öğretim süreçlerinde de iyileştirmenin eşlik etmesi gerektiğini bildiğimizi ve bunun içinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüzü kamuoyuna ifade ederiz.”


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku