Gündem:

ÖSYM YGS 2016 son başvuru tarihi ne zaman? YGS başvuru ücreti ne kadar? YGS hangi tarihte yapılacak? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

  2016 yılında yapılacak YGS sınavı için başvuru tarihleri 6 Ocak 20 Ocak arası. YGS ücretini ödemek için son tarih ise 21 Ocak 2016.


Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Başvuru Tarihleri Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) Tarihi, Saati ve Süresi Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) Başvuru Tarihleri


: 6-20 Ocak 2016 (Ücret ödeme için son gün, 21 Ocak 2016) : 13 Mart 2016 (Pazar), 10.00, 160 dakika
: 1-14 Nisan 2016 (Ücret ödeme için son gün, 15 Nisan 2016)

Kimler OSYS'ye başvurabilir?2016-2017 öğretim yılında ÖSYM tarafından yapılacak merkezî yerleştirme veya ilgili kurumlarca yapılacak özel yetenek sınavı sonucu yükseköğretim programlarına yerleştirme işlemine alınacak tüm adaylar, 2016-ÖSYS’ye başvuru yapmak zorundadır.
Öğrenim durumları aşağıdakilerden herhangi birine uyanlar 2016-ÖSYS'ye (sınavsız geçiş dâhil) başvurabileceklerdir:

 2015-2016 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler

 Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar

 Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar

 Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlarOSYS sınavı başvurmak için yapılacak işlemler
  • OSYM tarafından kılavuz satışı yapılmayacaktır. Bunun yerine adaylar www.osym.gov.tr adresinden klavuza online olarak ulaşabilecekler.
  • Başvurunun nereye yapılacağını belirlemek.
  • Bir ortaöğretim kurumuna devam eden öğrenciler başvurularını kendi okullarından yapacaklardır.Kendi okulu başvuru merkezi olmayan adaylar okul müdürleri tarafından başvuru merkezi olan okullara yönlendirilecektir.
  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli fotoğrafı  ve eğitim bilgisi bulunan  adaylar; başvurularını bireysel olarak internet aracılığıyla (https://ais.osym.gov.tr) yapabileceklerdir.
  • Diğer adaylar (açık lise öğrencileri, ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı veya eğitim bilgisi bulunmayan, sistemde kayıtlı eğitim bilgisinde değişiklik olan adaylar); başvurularını ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden veya ÖSYM tarafından belirlenmiş olan başvuru merkezlerinin birinden yapacaklardır.
  • Başvuru Yapılacak Merkezler: ÖSYS başvuru merkezlerinin adresleri başvuru tarihlerinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yer alacaktır.
  • Ücretlerin (YGS/LYS veya Sınavsız Geçiş Başvuru Ücreti) Yatırılması: Ücretler ile ilgili bilgiler kılavuzun 2.6. maddesinde yer almaktadır.
DİKKAT:
2016-ÖSYS’de, YGS’ye girmeden sadece sınavsız geçiş hakkından yararlanmak isteyen adaylar da başvuru süresi içinde 2016-ÖSYS başvurularını yapmak ve süresi içinde sınavsız geçiş başvuru ücretini yatırmak zorundadırlar.

DİKKAT: 
MEB e-okul sisteminde eğitim bilgisi bulunan adayların bu bilgileri, 2016-ÖSYS başvuru ekranına yansıtılacaktır. Bu bilgilerinde güncelleme gereken adaylardan;
 Son sınıf öğrencileri kendi okullarına,
 Mezun adaylar İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine
başvurarak e-okul sisteminde mevcut bilgilerinin güncellenmesini sağlayacaklardır. MEB e-okul sistemindeki bilgilerin güncellenme işleminin 2016-ÖSYS’ye başvuru süresinden sonra tamamlanabileceği durumlarda bu adaylar, 2016- ÖSYS’ye mevcut bilgileriyle başvuru yapabileceklerdir. Adayların MEB e-okul sistemindeki eğitim bilgileri, ÖSYM tarafından YGS ve LYS öncesi ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacağından bu bilgilerin güncel olması gerekmektedir. MEB e-okul sisteminde eğitim bilgileri ÖSYM tarafından 2016 Haziran ayının son haftası içinde son kez diploma notları ile birlikte ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine aktarılacaktır. Askeri okullar, KKTC ortaöğretim kurumları ile MEB e-okul sistemi dışında kalan yurt dışı okullarda öğrenim gören adaylar bu sistemin dışındadır.

DİKKAT:

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır. Sınav/sınavsız geçiş başvuru ücretini süresi içinde yatırmayan adayların başvuruları tamamlanmamış olacağından, sisteme girilmiş olan başvuru bilgileri geçersiz sayılacak ve işleme alınmayacaktır.

SINAVA GİRMEK İÇİN ÖDENECEK ÜCRETLER:


YGS SINAV ÜCRETİ: 55 TL

SINAVSIZ GEÇİŞ BAŞVURU ÜCRETİ: 15 TL

LYS SINAV ÜCRETİ: 35 TL (SINAVA GİRİLECEK HER BİR LYS BÖLÜMÜ İÇİN)

EK YERLEŞTİRME ÜCRETİ: 15 TL

BAŞVURU HİZMET ÜCRETİ: 3 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Yeniden Şifre Edinme Ücreti: 5 TL

ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden Fotoğraf Güncelleme Ücreti : 10 TL


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku