Gündem:

Karda Nasıl Araç Kullanılır, Nelere Dikkat Edilmeli.araç kullanmak için en zorlu koşullar şüphesizki karlı ve buzlu zeminlerdir. Bu durumlarda şöförler daha dikkatli olmalıdır . Peki karlı ve buzlu havada bizleri kaza yapmaktan koruyacak önlemler nelerdir.

 Karda Nasıl Araç Kullanılır, Nelere Dikkat Edilmeli.araç kullanmak için en zorlu koşullar şüphesizki karlı ve buzlu zeminlerdir. Bu durumlarda şöförler daha dikkatli olmalıdır . Peki karlı ve buzlu havada bizleri kaza yapmaktan koruyacak önlemler nelerdir.

Karlı ve buzlu zeminlerde şüphesizki ilk akla gelen fren mesafesinin uzayacağıdır. Görüş açısının düşmesi kazalara sebep olan diğer bir etkendir. Bunların yanında karlastiklerini kullanmamak ve görüş mesafesini yeterince sağlayacak önlemleri almamak kazaya davetiye çıkarmaktadır.

* KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK:

Araçlarımızda kullandığımız lastikler bizim yol tutuşumuzu sağlayan en önemli araç parçalarıdır. Burada halk arasında yanlış bilinen durum ise 4 mevsim diye adlandırıların lastiklerin karda tutunma sağlayabildiğidir. Dört mevsim lastikler karda yeterli yol tutuşunu sağlamamaktadır. Bu lastikler genelde +7 derece ve üzeri yol tutuş için üretilmiştir.

Kış lastikleri +7 derece ve altında performans sağlar ve yol tutuşunu hava sıcaklığı düştükçe  arttırır.

Kış lastikleri değişimi yapılırken yanlış kanılardan bir taneside aracın çekiş lastiklerini değiştirip diğer ikisini değiştirilmemesidir bu yanlış bir uygulamadır ve fren mesafesinde uzamaya yol açabilir.

Kış lastiklerinin dördünü birden taktırmak karlı havada maksimum yol tutuşu için yapılması gereken en uygun davranıştır.

* LASTİKLERİN HAVASINI İNDİRMEYİN:

Halk arasında lastikleri indirmek ile yol tutuşunun arttırıldığı düşünülür. Bu yanlış bir uygulamadır. lastiklerinizin havasını fabrikaların önerdiği düzeyde tutmanız yol tutuşunuzu arttıracaktır ve fren mesafesine olumlu etki yaratacaktır.

* GEREKSİZ ŞERİT DEĞİŞTİRMEKTEN KAÇININ:

Karlı ve buzlu havalarda gereksiz şerit değişimi , ani fren yapmak diğer sürücülerin fren mesafelerini ayarlamada problem yaratabileceğinden bu tür davranışlardan kaçınılmalıdır. Ayrıca ani şerit değişimi aracın ağarlık merkezinde değişime neden olarak aracın arka bölümünü kontrolsüz bir şekilde savrulmasına neden olabilir.
Sürücülerin öndeki araçla takip mesafelerini koruması da önemlidir.

* ANİ GAZ FREN HAREKETLERİNDEN KAÇININ:

Karlı ve buzlu havalarda araç kullanırken ani gaz fren hareketlerinden kaçınılmalıdır. Sürekli vites değiştirmekte araç yol tutuşunda sorunlara neden olabilir.
Yokuş çıkarken gaz pedalına sabit şekilde basmak, vites değiştirmekten kaçınmak aracın yol tutuşunu arttıracaktır ve başarılı bir şekilde yokuşun çıkılmasında yardımcı olacaktır.

* KAR LASTİĞİNE ZİNCİR TAKILIRMI? :

Yoğun kar yağışının olduğu zamanlarda kar lastikleri etki göztermediği zamanlarda lastiklerinize zincir takabilirsiniz. Karlastiğine zincir takılabilir.

Karda Nasıl Araç Kullanılır, Nelere Dikkat Edilmeli!

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku