Gündem:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Ek Hizmet Binası'nın açılış törenine katıldı. Törende Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, , Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Çekmeköy Belediye Başkanı Ahmet Poyraz da hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da sağlık tesislerinin toplu açılışı nedeniyle Ümraniye’de düzenlenen törene katıldı. Törende bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülkeye kazandırılan yeni sağlık tesislerinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Açılışı gerçekleştirilen Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin, 115 milyon liralık bir yatırım olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, 836’ya ulaşan yatak kapasitesi, 115 yoğun bakım yatağı, 23 ameliyat masası ve 178 poliklinik odası ile hastanenin, devasa bir sağlık merkezi olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Validebağ Hizmet Kampüsü’nün de yaklaşık 10 milyon liralık bir yatırımla kurulan bir kampüs olduğunu vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık alanında atılan adımları ve yatırımları anlattı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehir hastaneleri hayalinin de gerçekleştiğini belirterek, “Gecikmeli de olsa bu şehir hastanelerini yapıyoruz. 18 farklı şehirde 23 katrilyon TL yatırım maliyeti olan şehir hastanelerimizin inşası süratle devam ediyor. Bu hastanelere girdiğinizde yok yok. Girecek, bütün her şey orada yapılıp çıkacaksınız. Bundan sonra adres Amerika değil, her şehrin merkezinde bir şehir hastanesi olacak. İhale süreçleri devam eden 14 adet şehir hastanemizin de en kısa sürede yapımına başlayacağız.

Bugün Türkiye kendi vatandaşlarımızla birlikte yakın coğrafyamız başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelenlere de sağlık hizmeti veriyor. Eskiden imkanı olanlar teşhis ve tedavi için yurt dışına giderdi, şimdi buraya geliyorlar. Sağlık alanında da hizmet talep eden durumundan hizmet veren konumuna ulaştık. Dünyanın pek çok yerinden heyetler ülkemize gelip sağlık sistemini inceliyorlar. Sağlık Bakanlığımız çok sayıda ülkeye danışmanlık hizmeti veriyor. Bunların hiçbiri kendi kendine olmadı. Hepsinin gerisinde emek var, alın teri var, fedakarlık var, vizyon var.

Türkiye birilerinin göstermek istediği veya terörle perdelenmeye çalışıldığı gibi krizlerin pençesinde bir ülke değildir, olmayacaktır. Hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz, devam edeceğiz. Hem terörle mücadele edeceğiz, hem bölgemizdeki krizler karşısındaki insani duruşumuzu muhafaza edeceğiz. Hem de 2023 hedeflerine ulaşacağız. Türkiye bunların her birini ayrı ayrı yürütecek güce sahiptir. Yeter ki birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tutalım” şeklinde konuştu.

“Sağlık çalışanlarına saldırı kabul edilemez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sağlık personeline yönelik şiddeti de kınayarak şunları söyledi:
“Bu büyük camia içerisinde de yanlış yapanlar olabilir. Bu yanlış yapanlara amirlerinden, adaletten önce camianın kendisinin hesap sorduğuna inanıyorum. Acil servislerde, polikliniklerde doktorlarımıza, hemşirelerimize yönelik sözlü ve fiili saldırılar asla kabul edilemez. Bunlar insani değildir, vicdani değildir. Bu tür yanlış yollara sapanları özellikle uyarmak istiyorum.

Hiçbir gerekçe insanlara sağlık hizmeti vermek için canına dişine taka bu kardeşlerimize saldırıları mazur gösteremez. Sağlık çalışanlarımız terörle mücadelenin yoğun sürdüğü yerlerde büyük başarı hikayeleri yazıyorlar. Orada görev yapan personelimiz hizmetlerine ara vermeden devam etmişlerdir. Sur’daki hastanemiz benzer şartlarda hizmetlerini sürdürdü. Şırnak’ta, Nusaybin’de ve diğer bölgelerimizde kendi hayatlarını tehlikeye atan kahraman sağlıkçılarımıza bir kez daha sevgilerimi, saygılarımı iletiyorum.”

SAĞLIK’TA YAŞANAN BÜYÜK DÖNÜŞÜM

Eskiden, işçinin ayrı, memurun ayrı, kurumların, meslek kuruluşlarının ayrı hastaneleri olduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ama hiçbirinde adam akıllı bir hizmetin bulunmadığını ifade etti.

Bunları 30 yaşın altındakilerin bilmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Cihazı olanda doktor bulamazdınız, doktoru olanda tetkik yaptıramazdınız, çoğunda hiçbirini başaramazdınız. Öyle aile hekimliği filan, görülmüş, duyulmuş şeyler değildi. Hastaneye gitmek ayrı dert, gittin diyelim doktor bulup muayene olmak ayrı bir sıkıntı. Oldun diyelim tetkiki-tahlili ayrı bir macera, hadi hepsi bitti ilaçları alabilmek çok daha ayrı bir sorundu. Doktorlar ilacı bulsa dahi, o ilacın alınamadığı günleri yaşadı Türkiye... Bizlerin her birinin o yıllara dair acı bir tebessümle hatırladığı hastane maceralarımız muhakkak vardır.

Benim var. Şu anda aynı dönemleri yaşadığımız aramızda kardeşlerim var veya benden 5-10 yaş daha küçük onlar, büyükleri söylemiyorum onlar gayet iyi bilir. O süreci beraber yaşadık. İşte Türkiye, o günlerden bugünlere geldi. Sadece birkaç karşılaştırma dahi, yaşadığımız büyük dönüşümü göstermeye yetecektir” ifadelerini kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku