Gündem:

Çiftçilere tarımsal desteklemeler için elektrik aboneliği şartı geldi. Çiftçilerin tarımsal destekleme ödemelerinden yararlanabilmesi için Çiftçi Kayıt Sistemi başvurularında, başvuru yapılan alan için tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçiler abone numarasını gösterir son bir ay içinde alınmış belge ibraz etmek zorunda olacaklar. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, 2015 yılı destekleri için ÇKS başvuru süresini de 29 Şubat’a kadar uzattı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 11 Şubat 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yeni yönetmelik ile 27 Mayıs 2014 tarihli ve 29012 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin 7’inci maddesine, “Başvuru yapılan alan için tarımsal sulamada elektrik kullanan çiftçilerden abone numarasını gösterir son bir ay içinde alınmış belge istenir” hükmü eklendi. Böylece tarımsal desteklerden yararlanmak üzere başvuracak çiftçiler, söz konusu alanda tarımsal sulamada kullandıkları elektrik için abone numarasını son bir ay içinde alınmış belge ile ibraz etmek zorunda olacaklar.

Yönetmeliğin geçici maddesine eklenen fıkra ile de 2015 üretim yılına ilişkin çiftçi başvuruları 29 Şubat 2016 tarihine kadar uzatıldı.

Yönetmeliğin başvuru süresinin 29 Şubat’ta sona ereceğine ilişkin maddesi, 30 Haziran 2015 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, diğer hükümleri için yayımı ile birlikte yürürlüğe girdi.

ÇKS sistemine kayıt şart


Tarımsal desteklerden yararlanmak için yerine getirilmesi gereken koşulların başında Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) dahil olmak gerekiyor. Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliğinin ilgili maddesine göre, üretim yılına ilişkin çiftçilerin başvurularını, ilgili üretim yılının 30 Haziran tarihinde sona eriyor. Çiftçilerin bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere ÇKS’ye yeni çiftçi ve arazi kaydı yapılamıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen yıl 30 Haziran tarihine kadar ÇKS’ye başvuru yapamadığı için desteklerden yararlanamama durumu ile karşılaşan çiftçilere, 29 Şubat’a kadar süre tanınacağını açıklamıştı.

Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından oluşturulan, çiftçilerin kayıt altına alındığı tarımsal bir veri tabanı. Tarım politikalarının oluşturulması ve uygulanmasında baz alınan verileri sağlayan sistem, aynı zamanda tarımsal destekleme ödemelerinde de esas alınıyor. Bakanlık tarafından destekler, ÇKS kayıtlarına göre çiftçilere kullandırılıyor.

kaynak:www.gidahatti.com
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku