Gündem:

Çankırı Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir proje kapsamında, ilde bulunan yabancı uyruklu çocukların neden okula gitmediği araştırıldı. Toplanan verileri derleyen İl göç idaresi uzmanlarından Yusuf Coşkun ve Emre Hatipoğlu hazırladıkları raporu Valiliğe sundu. Rapor sonucunda Çankırı Valiliği talimatıyla hazırlanan projede okula gidemeyen öğrenciler için kırtasiye ve kıyafet yardımı yapıldı. Yabancı ailelerle görüşen Çankırı İl Göç İdaresi uzmanları Emre Hatipoğlu ve Yusuf Coşkun aileleri çocukları okula göndermeye ikna etti. Proje kapsamında ayrıca 80 kişiye Türkçe dil eğitimi verilmeye başlandı.

 Çankırı Valiliği İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan bir proje kapsamında, ilde  bulunan yabancı uyruklu çocukların neden okula gitmediği araştırıldı. Toplanan verileri derleyen İl Göç İdaresi uzmanlarından Yusuf Coşkun ve Emre Hatipoğlu hazırladıkları raporu Valiliğe sundu. Rapor sonucunda Çankırı Valiliği talimatıyla hazırlanan projede okula gidemeyen öğrenciler için kırtasiye ve kıyafet yardımı yapıldı. Yabancı ailelerle görüşen Çankırı İl Göç İdaresi uzmanları Emre Hatipoğlu ve Yusuf Coşkun yabancı uyruklu aileleri çocuklarını okula göndermeye ikna etti. Proje kapsamında ayrıca 80 kişiye Türkçe dil eğitimi verilmeye başlandı.

Valiliğimiz İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından hazırlanan “İlimizde Bulunan Yabancılar Arasındaki Okullaşma Oranının Artırılması Projesi” kapsamında 116 öğrencinin okulla buluşması sağlandı.

Proje kapsamında 13 Ekim 2015 Salı günü Rehberlik Araştırma Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Fatih Yılmaz, İl Göç İdaresi Müdürü Ahmet Öner ile Göç İdaresi Müdürlüğü personeli, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Mehmet Akkaya, Sosyal Hizmet Merkezi Müdürü Levent Şentürk, yabancı uyruklu öğrenciler ile aileleri katıldı.

Sayın Valimiz Vahdettin Özcan’a proje hakkında bilgi veren İl Göç İdaresi Müdürlüğü Uzmanları Yusuf Coşkun ve Emre Hatipoğlu, “Müdürlüğümüz bünyesinde yapılan çalışmalarda, çocuklarını okula kayıt yaptıramayan yabancı aileler tespit edildi. 150 çocuk ve velisiyle yüz yüze görüşülerek, çocukların okula gönderilmeme sebebi araştırıldı. Bu araştırma sonucunda maddi imkanları sebebiyle okullara kaydı yaptırılamayan 37 yabancı uyruklu çocuğa Valiliğimiz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı katkılarıyla okul kıyafeti ve kırtasiye malzemesi desteği sağlandı. Ayrıca farklı gerekçelerden dolayı çocuklarını okula kaydettiremeyen 79 öğrenci ailesiyle de irtibat kurulup okullarımıza kayıt yaptırılması sağlandı. Yine bu proje kapsamında yabancı uyruklu 80 kişi için Türkçe dil kursu açıldı ” dedi.

İlimizde ilk defa uygulanan bu proje sayesinde yabancı öğrencilerin okula kazandırılması ve Türkçe öğrenerek uyum sürencin hızlandırılmasıyla ilgili yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getiren Sayın Valimiz Vahdettin Özcan, emeği geçenleri tebrik etti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku