Gündem:

Arı Yetiştiricileri Birliği Sahte bal olur mu? Balın sahtesi ne demek? Balın faydaları? Balın içine şeker mi katılıyor? Bal dışında diğer arı ürünleri ve faydaları neler? gibi soruların cevaplarını anlatmak için İstanbul'a çıkarma yaptı.

Bal ve arı ürünleri son yıllarda Türkiye’nin en çok tartışılan sektörlerinden biri. 80 ilde İl Arı Yetiştiricileri Birliği ve 58 bine yakın üyesi ile İstanbul’a çıkartma yaparak gerçek balı tanıtıyor. Harbiye Askeri ve Kültür Müzesi’nde gerçekleşen Ballı Günler etkinliği 21 Şubat’a kadar sürecek. Bal ve arı ürünleri üreticileri üç gün boyunca, son dönemlerde sıkça dillendirilen ‘sahte bal’ söylemlerine açıklık getirecek.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği 19 – 21 Şubat 2016 tarihlerinde Harbiye Askeri ve Kültür Müzesi’nde gerçekleştirilen Ballı Günler etkinliği ile üç gün boyunca üreticiler ve tüketiciler buluşacak.

Türkiye’de arı ve arıcıların temsil edildiği tek sivil toplum kuruluşu olan Bal ve arı ürünleri üreticileri sürekli “sahtekar” olarak anılmaktan duydukları rahatsızlığı gidermek ve bu kötü imajdan kurtulmak için tüketici ile buluştu. Etkinlikte üreticiler, ‘Sahte bal olur mu? Balın sahtesi ne demek? Balın faydaları? Balın içine şeker mi katılıyor? Bal dışında diğer arı ürünleri ve faydaları neler?’ gibi konulara açıklık getirecek.

20-21 Şubat tarihlerinde Doç.Dr. Halil Yeninar’ın konuşmacı olarak katılacağı panelde ‘Bal ile ilgili doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular, Bal haricindeki diğer arı ürünleri ( polen, propolis, arı sütü… vb), Apiterapi (arı ürünleri ile tedavi) konularında bilgiler paylaşacak.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nden yapılan açıklamada, üreticiden tüketiciye bal gibi gelecek Ballı Günler ile akıllarda soru işareti kalmayacağı, ve ülke ekonomisine katkısından, bal ve arı ürünlerinin faydalarına kadar her şey Bal Günleri’nde konuşulacağı belirtildi. Tüketici bal ve arı ürünlerinin en sağlıklısına, en doğalına ilk elden ulaşabileceği gibi, Türkiye’nin seçkin arı yetiştiricilerinin katıldığı etkinlik ziyaretçilerine kapılarını açtı. 

Televizyonlardaki bal reklamlarından son derece rahatsız olan TAB Yönetim Kurulu Başkanı Bahri Yılmaz “Balın sahtesi olmaz, arılar balı kendi yavruları için yapar. Türk arıcısının emeğine saygı duymayan, yasal boşluklardan yararlanan sahte adamlar, Türk balına imaj kaybettirmiştir. Laboratuvar analizleri olmadan tağşişle ürünleri anlamak mümkün değildir. Tüketicilerimiz güvenilir bal satın almak istediklerinde öncelikle il birliklerimizin markalarını ve tanınan, bilinen firmaların ballarını tercih etmelidirler. Birlik üyesi tüm arıcılar, TAB ve T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ortak programı olan Arıcılık Kayıt Sistemi (AKS)’ne kayıtlıdır ve izleme sistemiyle takip edilmektedirler. Üye arıcılara ait 6,8 milyon plakalı arı kovanı ve 103.525 ton bal üretimi ile Türkiye, Dünya bal üretiminde ikinci sırada yer almaktadır.”

Dünyanın en büyük üreticilerinden biri Türkiye

Başkan Yılmaz üretim ve ihracat ile ilgili olarak ise şunları kaydetti: “Dünyada toplam bal üretimi 1.663.798 ton iken bunun yaklaşık %5,7’si Türkiye tarafından üretiliyor. Bal ihraç ettiğimiz başlıca ülkeler; başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri, Arap ülkeleri, ABD ve Uzak Doğu ülkeleridir. 2015 yılı toplam bal ihracatı 5.000 tondur. 2014 yılı bal üretimimiz 103.525 tondur. 2015 yılı için resmi rakamlar henüz açıklanmamış olsa da yaklaşık 105.000 ton üretim yapılmıştır. 2016 yılı için ihracat hedefimiz 10.000 ton, üretim hedefimiz ise 107.000 ton ‘dur. Doğal flora alanlarımız, eşsiz kır çiçeklerimiz ve Dünya Çam Balı üretiminin %90’nının ülkemizde bulunması nedeniyle Türkiye, bal çeşitliliği yönü ile bir bal ülkesi olarak tanımlanmalıdır. Ayrıca; Türkiye, Dünya’da bulunan bal arılarının % 22’sinin ana vatanıdır ve arı varlığı ile dünyadaki ikinci büyük arıcı ülkedir.”
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku