Gündem:

Berlin de düzenlenen terörle mücadele operasyonunda iki Türk gözaltına alındı.Işid için propaganda yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları belirtildi.

 Almanya'nın başkenti Berlin'de polisin düzenlediği bir operasyonda iki Türk vatandaşı Suriye'de şiddet eylemi planladıkları suçlamasıyla gözaltına aldı.

Berlin polisinden yapılan açıklamada, yaşları 41 ve 43 olan Türklerin Suriye'de şiddet eylemine hazırlandıkları ve terör örgütü IŞİD için propaganda yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındıkları bildirildi.

Polis, gözaltına alınan kişilerin Almanya'da saldırı planlamadıklarını, yürütülen operasyonda toplam beş kişinin yakalandığını ancak üç kişinin yeterli kanıt olmadığı için serbest bırakıldıkları belirtildi.

Operasyonda aralarında özel kuvvetlerin de bulunduğu 250'ye yakın polisin Berlin'in Moabit ve Wedding semtlerinde 11 evde arama düzenlediği açıklandı.

Kendisini "Emir" diye tanıtan 41 yaşındaki İsmet D.'nin Berlin'de radikal bir grubun liderliğini üstlendiği, grubun ağırlıklı olarak Türk, Çeçen ve Dağıstanlılardan oluştuğu belirtildi. İsmet D.'nin grubu radikalleştirdiği ve Suriye'de savaşmaya hazırladığı ileri sürüldü. 

Gözaltına alınan diğer kişinin ise Emin F. olduğu, Suriye'ye gitmek isteyenlerin organizasyonunu ve bu kişilere mali destek sağladığı ifade edildi. Emin F.'nin Suriye'ye giden grup üyelerine gece görüş cihazı gibi askeri malzeme sağladığı iddiası bulunduğu, bunun araştırıldığı bildirildi.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku