Gündem:

Almanya yeni bir İslamofobik hareketin eşiğinde. Hayvan sağlığını ve refahını savunduklarını iddia eden grubun hedefinde müslümanların helal et aldığı raflara domuz etini yerleştirmek var. Hayvanların kesilmeden önce bilinçlerinin açık olmasını kabullenmeyen grup, bu konuyu öne sürerek mücadelelerine devam ediyor.

Kampanyayı başlatan grup aynı zamanda isteyenlere helal et satılan raflara yapıştırmaları için stickerler da sağlıyor. Hayvan sağlığı ve refahı için hareket ettiklerini savunan grubun hedefinde ise helal kesimde hayvanların kesilmeden önce bilincinin yerinde olması konusu var. Bu durumu acımasızlık olarak değerlendiren grubun üyeleri Alman medyasına göre ise bunu hayvan hakları için yapmıyor. Alman sosyal medyası hayvanların çok acımasız yöntemlerle kesildiğini ve bu durumu değiştirebilmek için domuz etinin de süpermarketlerde helal et kısmına yerleştirilmesi talebini tartışıyor. Kritiklere göreyse bu islamofobik bir saldırı.

Sosyal Medya’da #HalalChallenge hahstagi ile yayılan kampanya insanları süpermarkette domuz etlerini alarak helal et bölümüne yerleştirip videosunu çekmelerinin ardından sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını öngörüyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde interneti kasıp kavuran ALS hastalığı için düzenlenen farkındalık kampanyasından ilham alan kampanyanın niyeti ise henüz tartışılır durumda.

Alman haber ajansı Deutsche Welle’nin incelemesine göre sosyal medya hesaplarında bu kampanya paylaşımlarını yapan kişiler sağcı görüşleriyle bilinmekte. Hayvan hakları maskesinin arkasında ırkçılık ve islamofobi olduğunu ifade eden Almanlar ise ülkedeki Müslüman nüfusun arkasında yer aldı.

Helal Otorite Kurulu’nda belgeleme bölümü başkanı Shaykh Tauqir Ishaq ise bu kampanyayı bir karalama kampanyası olarak tanımlayarak birçok helal kesimde hayvanların kesim öncesinde bayıltıldığını ifade etti.

Süpermarketlerde birçok Müslümanın helal etin yanında domuz eti gördüklerinde o helal eti satın almaktan vaz geçeceğini belirten Ishaq, bu durum açık bir saldırı olduğunu ancak endişe yaratacak boyutta olmadığını dile getirdi.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

TEOG sınavı ne zaman? 9 Nisan Cuma tatil mi?
8. sınıf öğrencilerin merakla beklediği TEOG 2. dönem sınavı için geri sayım başladı. 2. Dönem TEOG...

Haberi Oku