Grip Aşınızı Oldunuz Mu?

Yaz tatili bitti, okul sezonu açıldı! Çocukların okula başlamasıyla beraber birçok bulaşıcı hastalığın görülme sıklığında artış olacaktır. Her sene grip mevsiminde erişkinlerin %10 u, çocukların ise % 30 u gribe yakalanmakta. Bu sebeple eylül- ekim aylarında çocukları, gençler ve erişkinler gripten korunmak için aşı olmalıdır.

Okul çağındaki çocuklara kişisel hijyen eğitimi verilerek kendilerini korumaları öğretilmelidir. Bunun yanında okul çantalarına mutlaka sabun ve dezenfektanlar koyulmalıdır.

Grip; halsizlik, 39 C nin üzerine çıkabilen ateş, şiddetli baş ve as ağrıları sebebiyle hastayı 1 hafta süreyle yatağa mahkum edebilir. Diyabet, astım, KOAH gibi kronik hastalıkları olan yetişkinlerin gribe yakalanma olasılığı yüksek olduğu için aşı olması önerilmektedir. Bebekler ise 6. Aydan itibaren aşılanabilirler.

Peki ne zaman grip aşısı olmalıyız? Grip aşısı uygulaması için en önemli husus; grip salgınının henüz başlamamış olmasıdır. Eylül, Ekim ve Kasım aylarında kullanımı önerilmektedir. Kişi gribe yakalanmadığı sürece grip sezonu bitene kadar her zaman aşı yaptırabilir. Aşı yaptırma sıklığı ise yılda 1 kez ve 1 dozdur.

Ecz. Sezgi Günay Kumru

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×