Göçükte hayatını kaybeden maden işçisinin cenazesi toprağa verildi Madencinin kardeşi Yılmaz: Ağabeyim, çalıştığı özel kömür ocağı sahibinin işten atma tehdidi üzerine zorla o kişiye ait kaçak kömür ocağına girmiş

ZONGULDAK (AA) - Zonguldak'ta kaçak olduğu iddia edilen kömür ocağındaki göçükte yaşamını yitiren Turgut Yılmaz'ın cenazesi defnedildi.

Dilaver Mahallesi'ndeki maden ocağında meydana gelen göçükte yaşamını yitiren Yılmaz'ın cenazesi, yakınları tarafından Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi morgundan alınarak Birlik Mahallesi Muhammediye Camisi'ne getirildi.

Kılınan cenaze namazının ardından madencinin cenazesi, mahalledeki aile mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze törenine Yılmaz'ın ailesi ve yakınları, Zonguldak Belediye Başkan Yardımcısı Şenol Şanal, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, GMİS Genel Mali Sekreteri Adnan Tıska, maden işçileri ve yakınları katıldı.

- "Olayda ihmal var"

Madencinin kardeşi Tuncay Yılmaz, gazetecilere yaptığı açıklamada, ağabeyinin ölümüyle ilgili hukuki mücadeleyi vereceklerini söyledi. 

Göçüğü duymasının ardından maden alanına gittiğini ancak polis ve kurtarma ekiplerini göremeyince şaşırdığını anlatan Yılmaz, "Bana göçüğün saat 10.00-11.00 sıralarında meydana geldiği söylendi. Polisin ise olaydan 2-3 saat sonra haberi olmuş. İlk 15 dakika ağabeyimin yığınların altından sesi geliyormuş. Daha sonra kesilmiş. Ocağın önüne gittiğimde işçiler ağabeyime kalp masajı yapıyordu. Olayda bir ihmal var, yetkililerden gereğinin yapılmasını istiyorum" diye konuştu.

- "Ağabeyim ocağın sahibiymiş gibi gösterilmeye çalışılıyor"

Yılmaz, hukuki sorumluluktan kaçmak için ağabeyinin kazanın yaşandığı kaçak ocağın sahibi şeklinde gösterilmeye çalışıldığını duyduklarını ileri sürerek, şöyle konuştu:

"Kesinlikle öyle bir şey yok. Ağabeyim ocağa amele olarak girdi. Anlatımlara göre, maden ocağında kazı yapılan yerin 60 santimetre bir yüksekliği varmış. Tavanda bulunan ağaç tahkimatın boşalmasıyla ağabeyim kömür postasının altında yüz üstü kalmış. Yaklaşık 15 dakika mücadele etmiş. Olay meydana geldiğinde 'beni kurtarın' diye seslenmiş. Ocak içerisinde kendi çalışmıyormuş. İçeride iki kişi daha varmış. Biz sorumlular hakkında şikayetçi olacağız. Yasal yollardan hakkımızı arayacağız."

- "Kaçak ocakta zorla çalışıyordu"

Yılmaz, ağabeyinin özel kömür ocağında 5 ay önce işe girdiğini vurgulayarak, "Ağabeyim, çalıştığı özel kömür ocağı sahibinin işten atma tehdidi üzerine zorla o kişiye ait kaçak kömür ocağına girmiş. Bir haftadan bu yana da orada çalışıyormuş. Ben de kaçak ocakta yıllarca çalıştım ancak iş kazası geçirince bıraktım. Ben şanslıydım kurtuldum ağabeyim ise şansız" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin "Ailelerden genelde kaçak ocağı belli bir ücret karşılığında sahiplenmesi isteniyor, size böyle bir şey teklif edildi mi?" sorusu üzerine Yılmaz, "Kimseyle görüşmedik. Kesinlikle anlaşma yapmayacağız. Benim kardeşim ocakta yaşamını yitirdiyse bunun cezasını çekecekler" dedi. 

Dilaver Mahallesi'ndeki maden ocağında dün henüz belirlenemeyen nedenle meydana gelen göçükte kalan Turgut Yılmaz (38), Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku