Söz konusu 3 projeye toplamda 1,2 milyar dolara yakın finansman desteği sağlayan Yapı Kredi, bu projelerle 4 ödüle layık görülmüş oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, Türkiye'nin gündeminde büyük projelerin bulunduğunu ve Yapı Kredi olarak bu projelerin finansmanında yer almaya devam edeceklerini belirtti. Banka olarak Türkiye'nin geleceğini şekillendirecek projeleri dikkatle incelediklerini dile getiren Açıkalın, şunları kaydetti:

"Enerji, altyapı, ticari gayrimenkulün yanı sıra birleşme ve satın alma alanlarında kamu ve özel sektör tarafından planlanan her proje takibimizde bulunuyor. Proje finansmanı konusunda ciddi anlamda uzmanlaştığımızı söyleyebiliriz. Türkiye'de önemli projelerin finansmanında yer aldığımız gibi bu projelerin şekillenmesinde de danışmanlık yapıyoruz. 2016 yılında önemli projelerin kilit oyuncularından biri olmayı sürdüreceğiz.

Ödüle layık görülen 3 proje de Türkiye'ye büyük değer katacak çok önemli projeler. 3 kilometre uzunluğuyla dünyanın en uzun ikinci asma köprüsünü içinde barındıran Gebze-İzmir Otoyolu kredilendirme büyüklüğünde Türkiye'de bugüne kadarki en büyük proje finansman kredisine sahip olma özelliği taşıyor. Yeniköy-Kemerköy termik santral finansmanı ise 2014'te enerji alanında dünyanın en büyük 5. birleşme ve satın alması olmuştu. Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü ise kamu-özel iş birliği çerçevesinde 18 senelik vadesi ile Türkiye'nin en uzun vadeli finansmanı ve Avrupa'nın en büyük sağlık yerleşkesi olma özelliği taşıyor. Yapı Kredi olarak önümüzdeki dönemde de bu önemli projelerde anahtar rol oynamaya devam edeceğiz."

 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku