İSTANBUL (AA) - Yapı Kredi, 20. yıl kutlamaları kapsamında "Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri"nde verilecek olan ödül heykelciğinin belirlenmesi için Türkiye genelinde bir yarışma düzenlediğini duyurdu.

Yapı Kredi tarafından yapılan açıklamaya göre, jürisinde heykel sanatının önemli isimlerini bir araya getiren yarışma, tüm heykel sanatçılarına ve öğrencilerine açık olacak. Birinci olan heykelcik, bundan sonra yapılacak Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödül törenlerinde, tiyatro dünyasının en iyilerine verilecek.

Yarışmanın birincisi 50 bin lira, ikincisi 30 bin lira, üçüncüsü ise 20 bin lira para ödülü alacak. Yarışma için 16 Kasım'a kadar başvurular alınacak  olup, yarışmanın sonuçları 5 Şubat 2016'da açıklanacak.

Yarışma jürisi, Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölüm Başkanı Prof. Vedat Somay başkanlığında, Mimar Sinan Üniversitesi Heykel Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Neslihan Pala, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Müdürü Prof. Nilüfer Ergin, akademisyen ve heykeltıraş Prof. Rahmi Aksungur ve Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa'dan oluşuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri İcra Kurulu Başkanı Salih Başağa, söz konusu yarışma için Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri'nin 20. yılında kendine özgü yeni bir ödül heykelciğine sahip olması fikriyle yola çıktıklarını belirtti.

Heykel sanatçılarına yönelik ülke çapında bir yarışma düzenlemenin en iyi yol olacağı düşüncesiyle hareket ettiklerini vurgulayan Başağa, şunları kaydetti:

"20 yıldır aralıksız düzenlenen Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri hala ilk düzenlendiği yılki kadar genç. Her geçen sene tiyatromuz tarafından daha da çok sahiplenilen ödüllerimiz, kendini içinde bulunduğu zamana uyumladı, yeniledi ve iyileşti. Önemli bir dönüm noktası olarak gördüğümüz 20. yılda düzenlediğimiz yarışma ile bu önemli ödüle yakışacak, onunla özdeşleşecek özgün ödül heykelciğini arıyoruz. 

Bunu da heykel sanatına ve heykel sanatçılarına vereceğimiz destekle yapıyoruz. Yarışma, 'Fikir' ve 'Uygulama' olmak üzere iki ayrı aşamadan oluşacak. Yarışmanın Fikir Aşaması değerlendirmeleri sonucunda Uygulama Aşaması değerlendirmesine katılmak üzere 10 proje seçilecek."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku