Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Öğüt: Vodafone Grubu olarak, tüm dünyada imkanı olmayan kadınların yaşamını iletişim teknolojilerinin gücüyle dönüştürerek ekonomik ve sosyal hayata tam katılımlarını sağlamak için çalışıyoruz

İSTANBUL (AA) - Vodafone, Birleşmiş Milletler’in (BM) başlattığı "HeForShe" dayanışma hareketine destek vermeye başladı. Vodafone Grubu'nun dünya çapında başlattığı kampanyada 100 bin erkeğin HeForShe destekçisi olması hedefleniyor.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, şirket, BM'nin toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesi için tüm erkekleri harekete geçmeye davet ettiği "HeForShe" küresel dayanışma hareketine destek vermeye başladı. Vodafone Grubu'nun dünya genelinde başlattığı destek kampanyası kapsamında 100 bin erkeğin "HeForShe" destekçileri arasında yer alması amaçlanıyor.

HeForShe hareketinin tüm dünyada 1 milyar erkeğe ulaşma hedefine yüzde 1'lik katkıda bulunmayı öngören Vodafone, kampanyaya özel olarak oluşturulan "www.heforshe.org/vodafone" adresinden tüm erkekleri toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi için imza vermeye davet ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, HeForShe hareketine, Dünya Kadınlar Günü'nde sosyal medyada yayınladığı "Kadınların sosyal ve ekonomik hayata katılımlarına Dijital Dönüşüm ile güç katmaya devam edeceğiz" mesajıyla katıldığını belirtti. Öğüt, şunları kaydetti:

"Vodafone Grubu olarak, tüm dünyada imkanı olmayan kadınların yaşamını iletişim teknolojilerinin gücüyle dönüştürerek ekonomik ve sosyal hayata tam katılımlarını sağlamak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda önemli bir adım daha attık ve her yaştan erkeği cinsiyet eşitliğinin sözcüsü haline getiren, bu konuda sessizliği bozarak harekete geçmeye davet eden HeForShe dayanışma hareketini iletişim teknolojilerinin gücü ile desteklemeye başladık.

Ben şahsen, bir eş, iki kız çocuk babası ve bir erkek yönetici olarak, hem iş hem de özel hayatımda kadınların güçlendirilmesi için üzerime düşen görevleri yerine getirmeye büyük önem veriyorum. HeForShe hareketi kapsamında başlattığımız 100 bin imza kampanyasına Türkiye'den de önemli bir katılım bekliyoruz."

 

-"Önce Kadın" programıyla 582 bin kadına ulaştık"

 

Vodafone'da, sadece iş dünyası için değil sağlıklı, bilgili ve eğitimli bir neslin yetişmesinde olmazsa olmaz unsurlardan birinin kadınlar olduğuna inandıklarını dile getiren Öğüt, bu doğrultuda 2013'te hayata geçirdikleri "Vodafone Önce Kadın" programı ile kadınların iletişim ihtiyaçlarını çözmenin yanı sıra ekonomiye eşit katılmaları ve girişimcilik fırsatlarından faydalanmaları için destek olduklarını ifade etti.

Kadınlara yönelik tüm ürün, servis, proje ve hizmetleri tek çatı altında topladıkları "Vodafone Önce Kadın" programından bugüne kadar 582 bine yakın kadının faydalandığını belirten Öğüt, şu açıklamalarda bulundu:

"Kurumumuz içinde kadın ve erkeklerin eşit olanaklardan faydalanabildiği katılımcı bir yönetim anlayışına büyük önem veriyoruz. Şirketimizin her seviyede kadın temsiline ilişkin somut, ölçümlenebilir ve takip edilebilir hedefleri bulunuyor. Bu hedefler, kadın çalışan oranımızın sektör ortalamasının üzerinde olmasında önemli rol oynuyor. Bugün itibariyle, telekomünikasyon sektöründe kadın çalışan oranı yüzde 23,2 iken, Vodafone yüzde 41 ile sektörün yaklaşık iki katı kadın çalışana sahip.

Orta ve üst düzey pozisyonlarda kadın çalışan oranımız yüzde 28 iken, küresel inovasyon şirketimiz OKSİJEN'de çalışan ekibimizin yüzde 33'ü kadınlardan oluşuyor. Bu konudaki kurum içi çalışmalarımızla Türkiye Kadın Girişimciler Derneği'nin (KAGİDER) 'Fırsat Eşitliği Modeli' sertifikasına hak kazanan ilk GSM şirketiyiz. Bundan sonra da kadınlarımızı ekonomik ve sosyal anlamda güçlendirmeye yönelik çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz."

 

-Vodafone, "10x10x10 Etki Programı"nda

 

Vodafone, HeForShe küresel dayanışma hareketinin özel sektör, kamu ve akademi çevrelerini bir araya getiren "10x10x10 Etki Programı"nda da yer aldı. 10 üst düzey yönetici, 10 devlet başkanı ve 10 üniversite başkanının ortak çabayla cinsiyet eşitliğinin sağlanması için önemli taahhütlerde bulunduğu bu programa Vodafone Grubu CEO'su Vittorio Colao da üst düzey yönetici kategorisinde "Etki Şampiyonu" olarak katıldı.

"10x10x10 Etki Programı"ndaki 10 şirketten biri olan Vodafone, bu doğrultuda bazı taahhütlerde de bulundu. Buna göre Vodafone, kadınların güçlendirilmesine destek olmak üzere iletişim teknolojilerine erişimlerini artıracak, faaliyet gösterdiği ülkelerde kız çocuklarının eğitimine destek sağlayacak ve halihazırda 7 bin 500 üst ve orta düzey yönetici pozisyonunda kadın çalışan oranını 2020 yılına kadar yüzde 30'a çıkaracak. 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku