İSTANBUL (AA) - Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliği, TÜRKSAT ile Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) stratejik ortaklığında İstanbul'da gerçekleştirilecek. 11-12 Aralık tarihlerinde düzenlenecek etkinliğin, uydu, uzay ve bilişim teknolojileri sektöründe verimli iş geliştirmenin adresi olması hedefleniyor.

TÜRKSAT'tan yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin uydu operatörü TÜRKSAT, fırlattığı 4-B uydusunun ardından yüzde 25 yerlilik oranı ile 5-A ve 5-B uydularını, yüzde 100 yerlilik oranı ile de 6-A uydusunu fırlatacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirilecek bu fırlatmalar, 1 milyar doların üzerinde bir ekosistem oluşturacak. Özellikle 6-A uydusunun yüzde 100 yerli katkısı, Türkiye'nin iktisadi ve stratejik alanlarındaki çıktılarını yükseltecek.

Uydu yapabilen sayılı ülkeler arasına girecek Türkiye, diğer birçok ülkeden pozitif anlamda ayrışacak. TÜRKSAT'ın gerçekleştireceği 5-A ve 5-B uydu ihalelerine talip olan global firmaların eşit şekilde know-how paylaşımı yapıp, Türkiye'deki ekosistemle iş geliştirme yapacağı Uydu, Uzay ve Teknoloji Günleri etkinliğinde, yurt içi ve yurt dışındaki network (ağ) ile oluşturulacak ekosistemin en büyük parçası MÜSİAD olacak.

Kamu bilişim direktörleri de TÜRKSAT merkezli bir çağrı ile etkinlik kapsamında bir araya gelecek. TÜRKSAT Bilişim Direktörlüğü'nün organize ettiği etkinlikle iş dünyası ile kamu bilişim direktörleri, iş geliştirme köprüsü kuracak. Reel sektör, 500'ün üzerinde kamu bilişim yöneticisinin katılacağı etkinlikte kamu kurumlarıyla bilişim alanında nasıl iş geliştirilebileceğini tartışacak.

İlk ihracatı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne gerçekleştirilen e-devlet projesinin marka değeri artırılarak bölge ülkelere ihracatının yapılması için pazar geliştirme çalışmaları yapılacak.

 

- "Uzay ve bilişim teknolojilerinin geleceğini konuşacağız"

 

Etkinlikte, eş zamanlı olarak 18 toplantı salonunda 50'yi aşkın panel, seminer ve konferans gerçekleştirilecek. Program kapsamında sırasıyla 4,5 G Uygulamaları, 5G Vizyonu, KA Band ve Uydu İnternetinin Konumlandırılması, Uydu-Uzay Standartlarının Geleceği ve 4K Uygulamaları tartışma ve vizyon konuları olarak öne çıkacak.

Büyük ekonomilerin hareket kabiliyetlerinin zayıflaması gerçekliği ile özellikle yeni kalkınma modellerinde start-up firmalarının önemi ağırlığını hissettirecek. Özel olarak kurulacak alanda, uydu, uzay ve bilişim teknolojileri konularında faaliyet gösteren start-up firmalar, konularında uzman yatırımcılarla bir araya gelme fırsatı yakalayacak ve Türkiye'nin kalkınmasında yeni bir rol-model oluşturacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ve etkinliğin koordinatörlüğünü üstlenen High Tech Port by MÜSİAD Genel Koordinatörü Hakan Kurt, şunları kaydetti:

"Türkiye’nin stratejik sektörlerinde uzun zamandır pazar ve iş geliştirme faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Kısa süre önce Katar'da gerçekleştirdiğimiz High Tech Port by MÜSİAD, bu açıdan çok stratejikti. Şimdi önümüzde yeni bir vizyon ile yola çıkıyoruz. Önümüzdeki 5 yılda 1 milyar doları aşan uydu ekosisteminin yerlileştirilmesi ve milli uydu ekosisteminin önemine dikkat çekeceğimiz etkinlikte, uzay ve bilişim teknolojilerinin geleceğini konuşacağız ve sergileyeceğiz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku