Ürdün Kralı Abdullah, İngiltere Başbakanı Cameron'la görüştü İngiltere Başbakanlığı: Başbakan Cameron ve Kral Abdullah, Suriye'de siyasi çözüme duyulan ihtiyaç ile bölgedeki ılımlı muhaliflere verilen desteğin sürdürülmesi konusunda hemfikir oldu Cameron ve Kral Abdullah, Mısır'da istikrar sağlandığından emin olunması ve bunun gerçekleştirilmesi kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ile çalışılmasının önemli olduğunda anlaştı

LONDRA (AA) - İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Ürdün Kralı Abdullah, İngiltere Başbakanı David Cameron'la bir araya geldi.

İngiltere Başbakanı Cameron'ın Başbakanlık'ta ev sahipliği yaptığı görüşme basına kapalı gerçekleşti. Görüşmede, Suriye ve Irak'taki DAEŞ'le mücadele, Libya ve Mısır'daki durumlar ele alındı.

İngiltere Başbakanlığından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Cameron ve Kral Abdullah'ın, Suriye'de siyasi çözüme duyulan ihtiyacın altını çizdiği belirtilerek, bölgedeki ılımlı muhaliflere verilen desteğin sürdürülmesi konusunda hemfikir olunduğu bildirildi.

İkilinin, mevcut uluslararası koalisyonun Irak'taki çabaları ile Irak Başbakanı Haydar El Abadi'nin daha kapsayıcı bir hükümet inşası çalışmalarına verilen desteğinin de değerlendirdiğinin belirtildiği açıklamada, "Cameron ve Kral Abdullah, DAEŞ'in sunduğu zehirli ideolojiyle başedilmesi çerçevesinde bu desteğin hayati önem taşıdığında anlaştı" denildi.

Öte yandan açıklamada, görüşme sırasında Cameron'ın bölgedeki mülteci krizine destek sağlanması kapsamında İngiltere'nin 220 milyon sterlin değerinde insani yardımda bulunduğunu bildirdiği, Ürdün'ün bölgedeki mültecilere kapılarını açmasından dolayı Cameron'ın Kral Abdullah'a teşekkürlerini ilettiği kaydedildi.

Libya ve Mısır'daki gelişmelerin de gündeme geldiği görüşmede, ikilinin, Libya'da ulusal birlik hükümeti kurulması yönündeki çabalarında BM Libya Özel Temsilcisi Bernardino Leon'a destek verilmesi ihtiyacını vurguladığı belirtildi.

Başbakanlık açıklamasında, şu ifadelere yer verildi:

"Başbakan Cameron, daha geniş bir mesajla, bölgedeki aşırıcılığın cazibesiyle savaşta en iyi yolun yolsuzlukla ve kötü yönetimle mücadele olduğunu bildirdi. Cameron ve Kral Abdullah ayrıca, Mısır'da istikrar sağlandığından emin olunması ile bunun gerçekleştirilmesi kapsamında Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile çalışılmasının önemli olduğunda anlaştı."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku