İSTANBUL (AA) - Akbank, Sabancı Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology'nin (MIT) birlikte kurduğu Türkiye'nin ilk "Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı" kuruldu.

Akbank açıklamasına göre, "Türkiye’nin ilk Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı", analitik ürün ve hizmetlerin geliştirilmesine öncülük ediyor. 

Akbank CRM Bölüm Başkanı Dr. Attila Bayrak'ın misafir yöneticiliğinde Laboratuvar'da hayata geçecek akademik içerikli analitik çalışmaların, endüstrinin ve iş dünyasının  ihtiyaçları ile paralel yürütülmesi hedefleniyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank CRM Bölüm Başkanı Bayrak, Akbank olarak 10 yıldır müşteri analitiği alanında çalışmalar yürüttüklerini belirtti.

Big data analitiğinin, müşterilerini daha yüksek hızda ve kalitede analiz edebilme ve ihtiyaçlarına göre daha uygun çözümler sunabilme fırsatı veren teknolojik bir gelişme olduğunu ifade eden Bayrak, bunun da kendilerine müşterilerin istediği, onların ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak ürün ve hizmetler geliştirmelerini sağlayacak altın değerinde veriler sağladığını aktardı.

Bayrak, genç nüfus yapısı ile Türkiye'nin teknoloji destekli ürün ve hizmetler için ideal bir pazar olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Türkiye’de yeni teknolojilere hızla adapte olan, teknolojiyi kullanan genç bir nüfus bulunuyor. Akbank olarak biz de teknolojik altyapımızı, bu genç nüfusun finansal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya yönelik oluşturduk. Big data analitiği farklı veri tiplerinde ve yapılandırılmamış verilerde analizler yapabilme imkanı sağlıyor. Böylece bir iş probleminin farklı farklı yöntemler ile birbirleriyle mukayese edilerek çözülmesinin yolu açılıyor. Yeni nesil analitik uygulamalar ve teknolojik yatırımlarla kurumlar müşterileriyle doğru anlarda, daha yakın ilişkiler kurabilme fırsatı buluyor ve bu yolla rekabet güçlerinde de önemli kazanımlar ediniyorlar."

Yapılan stratejik iş birliğinin önemine dikkati çeken Bayrak, "Akbank olarak son beş yıl içinde CRM alanında birçok uluslararası mükemmellik ödülüne layık görüldük. Bu alanda mükemmellik ödülüne sahip tek banka olarak, lider pozisyonumuzu bundan sonra da destekleyecek önemli projeler üzerinde çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz" ifadelerini de kullandı.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku