Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Bugün aynı masada toplanmamız üst düzeydeki dostluğumuzun 'üç devlet bir millet' anlayışı temelinde nasıl birleştiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor

ANTALYA (AA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, üçlü toplantı ve işbirliği süreçlerinin bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma anlayışının bir göstergesi olduğunu belirterek, "Bugün Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan olarak aynı masada toplanmamız üst düzeydeki dostluğumuzun 'üç devlet bir millet' anlayışı temelinde nasıl birleştiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor" dedi.

Regnum Carya Otel'de gerçekleşen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı'nın açılışında konuşan Çavuşoğlu, ilk olarak Mayıs ayında Bakü'de başlayan üçlü toplantıların, daha sonra ocak ayında Aşkabat'ta devam ettiğini hatırlattı.

Çavuşoğlu, üç ülke arasındaki yakın ilişkiler çerçevesinde bu toplantıların hız kesmeden devam ettiğini dile getirerek, üçlü toplantı ve işbirliği süreçlerinin bölgesel barış ve istikrara katkıda bulunma anlayışının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Türkiye olarak bölgesel sahiplenme ilkesine özel önem veriyoruz. Benzer üçlü mekanizmaları Türkiye'nin yakın coğrafyasında da başka ülkelerde de hayata geçirdik. Bu süreci ilk olarak başlattığımız 2007 yılından bu yana edindiğimiz tecrübe, ortak yarara dönük ve yapıcı üçlü toplantıların bölgesel refah, istikrar ve işbirliğine katkı sağladığını görmüş oluyoruz. Önümüzdeki dönemde bu mekanizmayı daha da etkili bir şekilde yürütmeye çalışacağız. Bugün aynı masada toplanmamız üst düzeydeki dostluğumuzun 'üç devlet bir millet' anlayışı temelinde nasıl birleştiğini açık bir şekilde ortaya koyuyor."

Mevlüt Çavuşoğlu, Türkmenistan'daki toplantıda bu mekanizmayı liderler düzeyine çıkarma kararı aldıklarını belirterek, ilk liderler toplantısının da yine bu ülkede olacağını vurguladı. 

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov da üçlü toplantılarda ele aldıkları meselelerin çok önemli olduğunu ve siyasi, ekonomik, taşımacılık, enerji, ulaştırma konularında yapılan çalışmalara büyük ivme kazandırdığını bildirdi.

Memmedyarov, Türkiye'de yaşanan terör olaylarına da değinerek, şehitlere Allah'tan rahmet diledi.

Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Mederov ise ocak ayında Aşkabat'ta ele alınan konulara ilişkin güzel adımlar atıldığını söyledi. Üç ülkenin cumhurbaşkanı düzeyinde yapılacak zirvesine ilişkin çalışmaların sürdüğünü dile getiren Mederov, üçlü ve ikili görüşmelerin devamına önem verdiklerini söyledi.

 

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku