İSTANBUL (AA) - Turkcell, Sakarya'nın Karasu ilçesinde elektronik haberleşme sistemlerinin Karasu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bazı idari işlemlerden dolayı devre dışı kaldığını, bu nedenle söz konusu ilçede Turkcell kaynaklı olmayan iletişim kesintileri yaşandığını duyurdu.

Turkcell açıklamasında, "Ülkemizde haberleşme hürriyeti, Anayasamız ve ilgili mevzuat ile güvence altına alınmış evrensel bir haktır. Şirketimiz, Türkiye genelinde hizmet alan abonelerimizin haberleşme hizmetine kolay, ekonomik ve kesintisiz bir şekilde ulaşabilmelerini sağlamakla yükümlüdür. Bu hizmetin aksamadan yürütülmesi ise şirketimizce kurulan elektronik haberleşme altyapısının kesintisiz hizmet verebilmesi koşuluna bağlıdır" denildi.

Turkcell'in elektronik haberleşme altyapısının, elektronik haberleşme mevzuatına uygun olarak kurulduğu ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu gözetimi ve denetimi altında işletildiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Elektronik haberleşme sistemlerine müdahale edilmesi halinde, kişiler arasındaki haberleşme aksayacağı gibi, kamu güvenliğine dair ihtiyaçların, acil durum ve afet durumlarına ilişkin eylem planlarına dair gerekliliklerin de sekteye uğrayacağı ve kamu sağlığının tehlikeye düşeceği açıktır.

Sakarya ili Karasu ilçesinde bulunan şirketimize ait elektronik haberleşme sistemleri, Karasu Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bazı idari işlemlerden dolayı devre dışı kalmaktadır.  Bu nedenle Karasu ilçesinde Şirketimiz kaynaklı olmayan iletişim kesintileri yaşanabilmektedir.

Bu konuda ilgili kurumlarla görüşmelerimiz ve hukuki süreç devam etmektedir. Elimizde olmayan sebeplerle yaşanabilecek olumsuzluklar için üzüntülerimizi bildirir, anlayışınız için teşekkür ederiz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku