İSTANBUL (AA) - Turkcell Akademi, İstanbul Bilgi Üniversitesi iş birliğiyle finans ve bankacılık sektöründe çalışan bireylerin sahip olması gereken Temel Düzey Sermaye Piyasası Lisansı sınavına hazırlık paketiyle destek oluyor.

Turkcell'den yapılan açıklamaya göre, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından finans kurumlarında yönetici olabilmenin yolunu açan Sermaye Piyasası Lisanslama Düzey 1 sınavına adayları hazırlamak için Bankalar Birliği, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Turkcell Akademi iş birliğine gitti. Bu doğrultuda hazırlanan Sermaye Piyasası Lisanslama Düzey 1 Sınavına Hazırlık Programı, Turkcell abonesi olan ya da olmayan tüm adayların kullanımına sunuldu.

Sınava girecek adayların internetten hazırlanacağı programın içinde 4 farklı modül, 31 video, toplamda 110 soru içeren 16 mini test ve her biri 100 soru içeren 3 deneme sınavı bulunuyor. Sınava hazırlanacak adaylara yeni bir kaynak sunan eğitim paketi, SPL - Düzey 1 sınavı içerisinde yer alan "Mevzuat ve Kurallar", "Sermaye Piyasası Araçları", "Yatırım Kuruluşları" ve "Takas, Saklama ve Operasyon" modüllerine erişim sağlıyor.

Her alt başlıktan sonra uzmanlar tarafından hazırlanmış olan mini testlerle adayların bilgilerini pekiştirmesi hedefleniyor. 4 modülü de tamamlayan adaylar daha sonra 3 deneme sınavına katılıyor. Sınavlar SPL - Düzey 1 sınavındaki gibi 100 sorudan oluşuyor ve her modül için 25 soru yer alıyor. Bu sınavda durumunu gözden geçirecek adaylar, eğitmenler tarafından hazırlanan eğitim videolarını izleyip, ders notlarını inceleyerek sınava hazırlanabilecek. Hazırlık paketinde yer alan derslerden SPK Mevzuatı ve Kuralları Dr. Cengiz Doğru,  Sermaye Piyasası Araçları Dr. Ramazan Başak, Yatırım Kuruluşları Sertan Kargın ve Takas, Saklama ve Operasyon dersi Mehmet Batılı tarafından hazırlandı.

Lisans sınavına, banka ve aracı kurum gibi finans sektöründe çalışan ve mesleğinde yükselmek isteyenlerin yanı sıra bu sektörde çalışmak isteyenler de katılıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Akademi Bölüm Başkanı Banu İşçi Sezen, şunları kaydetti:

"Turkcell Akademi'nin misyonunun en önemli yapı taşlarından biri olan 'yine ve yeniden' öğrenmeyi teşvik etmek için dijitalleştirdiğimiz eğitim platformumuzu 2014'te tüm Türkiye'ye açmıştık. Kendimizi sürekli yenileyerek ve geliştirerek her geçen gün daha zengin bir içerik sunmayı hedeflemiştik.

Finans ve bankacılık sektöründe uzmanlaşmak isteyen ve tüm bireylere açık olan Sermaye Piyasası Lisanslama Sınavı Hazırlık Programı, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin konusunda uzman değerli öğretim görevlileri ve sektör uzmanları tarafından hazırlandı. Tüm ticari bankalarda çalışan portföy yöneticileri, bankacılık kariyeri planlayan üniversite mezunları, diğer aracı kurum ve finans bölümü çalışanlarından oluşan binlerce aday için essiz bir kaynak sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz."

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Fikri Işık, Türkiye yatırımcı için daha...
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: "Sınai mülkiyet mevzuatının uluslararası uygulamalara ve...

Haberi Oku